Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.
Odgovori

autosedalica

02 sij 2012, 17:48

ne mogu naci nigde, ali do kad se koristi obrnuto postavljena? do 6 meseca?

Re: autosedalica

02 sij 2012, 17:59

do prvog rodjendana, odnosno 9 kg, odnosno samostalnog ustajanja

Re: autosedalica

02 sij 2012, 18:14

Preporuka je što duže, tj. dok ju ne preraste (ako ostaje manje od 2 cm u visinu ili ako je popuni u širinu) jer je to najsigurniji oblik vožnje. Mi smo negdje sa 10-11 mj. upogonili sljedeću autosjedalicu.

Re: autosedalica

04 sij 2012, 18:22

ring je napisao/la:Mi smo negdje sa 10-11 mj. upogonili sljedeću autosjedalicu.

tako smo i mi ali samo iz razloga jer mu je ona bila premala ( povelik je dječak).

Re: autosedalica

05 sij 2012, 20:10

nasa je od 0-18kg, tako da, imamo polozaje do 9kg i nakon 9...
hvala :kiss

Re: autosedalica

08 sij 2012, 23:14

Ne moraš nužno sa 9kg okrenuti sjedalicu. Ako ima 9kg a još se npr. samostalno ne ustaje onda bolje još držati u suprotnom smjeru od smjera vožnje.

Re: autosedalica

10 sij 2012, 13:09

ivana7997 je napisao/la:do prvog rodjendana, odnosno 9 kg, odnosno samostalnog ustajanja

Ovo je stara preporuka koja ne vrijedi vise.

Dijete se mora prevoziti suprotno od smjera voznje MINIMALNO dok nema 10+ kg, hoda samostalno i navrsi godinu dana. A preporuka je prevoziti dijete suprotno od smjera voznje najdulje sto moze (neke AS sad prevoze djecu do 18 kg u smjeru suprotnom od voznje).

Julls, pogledaj si malo upute ili naljepnicu, ako imate sjedalicu 0-18 kg, gotovo sam 100% sigurna da je namijenjena prevozenju djeteta u smjeru suprotnom od voznje do 13 kg. Ona oznaka od 9 kg je onoliko koliko dijete minimalno treba imati, ali to su STARE i OPASNE preporuke. Nemojte zuriti s premjestanjem. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je bolje dijete zasticeno u tom polozaju nego kad se prevozi u smjeru voznje.

Re: autosedalica

10 sij 2012, 13:19

stare i opasne? no krasno :basnecu

Re: autosedalica

10 sij 2012, 13:20

naša je as 0-18 i piše na naljepnici da ide 0-13 suprotno a kasnije prema vozaču. ja sam tina prebacila s 10 kg i godinu dana, sad sam sigurna da sam pogriješila, ovo drugo ću vozit obrnuto što duže

Re: autosedalica

10 sij 2012, 13:44

Ja sam svog prebacila sa 11 mjeseci i 9kg, ali zato što više nije stao u jaje :dunno
Znam da bi bilo bolje što duže u suprotnom smijeru od vožnje, ali treba dobro pripaziti i da je dijete pravilno smješteno u jaju, da ramena ne prelaze rub naslona za glavu i glava ne izlazi preko ruba zaštite za glavu. Jer onda ni to nije dobro.
Pišem zato jer je moja susjeda forsirala vožnju u suprotnom smijeru, a kad sam vidjela kako joj dijete zapravo sjedi u tom jaju, pala sam u nesvijest. Nije problem bio što su mu noge stajale na pola sica, ali njemu je pola glave virilo iz sjedalice, a ramena dosezala polovicu naslona za glavu! :ajme

Re: autosedalica

10 sij 2012, 21:05

V. je kapitalac :sumo ali se svejedno 13 mjeseci vozio u jajetu, dok ga nije prerastao kilažom. što se visine tiče, imao je još koji cm fore

Re: autosedalica

11 sij 2012, 08:55

Moje su bile u jajetu i obrnuto od smjera vožnje do godinu dana ,tada smo ih preselili jer su prerasle sjedalicu po visini ,glavica je bila previsoko i više nije imala pravo uporište. Po kilaži su bile tak tak ,cc 9.5 kila. (imala sam glistice :lol ) Nisu još samostalno hodale.

Re: autosedalica

11 sij 2012, 13:52

Sve jako ovisi o sjedalici. :dunno Naša je bila vrhunska po sigurnosti, ali zbilja je uska i kratka, stvarno ju je preraso prebrzo. Vidim da su noviji modeli nešto širi (unutrašnjost je drugačije napravljena), pa se ipak može koristiti duže. AS je bila JANE STRATA, model 2008/09

Re: autosedalica

13 sij 2012, 18:33

Naša je svojevremeno imala lufta u širinu, al u visinu ju je K prerastao i tjedan dana prije prvog rođendana smo ga prebacili u sljedeću jer je glava dosezala rub sjedalice i rupice za remenje su bile prenisko u odnosu na ramena. Samostalno se ustajao i hodao uz namještaj, ali nije samostalno hodao slobodno.

Imamo MC Cabriofix i ta mi se čini među većima, al K je jednostavno bio jako dugačak. M je drugačije građe, sad se bliži rođendanu za mjesec i nešto sitno, a nije ni blizu 9kg i po visini je također niža od K u toj dobi, tako da će se ona još dugo voziti u jajetu kako je krenulo. A niti se sama još podiže na noge, tako da ni po tim kriterijima ne može još u sljedeću.


MjesecevaZraka jel se može negdje pročitati o tim novim preporukama?

Re: autosedalica

13 sij 2012, 19:01

TinkiVinki je napisao/la: glava ne izlazi preko ruba zaštite za glavu. Jer onda ni to nije dobro.


čak glava mora biti 2 cm ispod ruba, jer se navodno kod sudara glava podiže za tih 2 cm.

Re: autosedalica

13 sij 2012, 20:18

ring je napisao/la:
TinkiVinki je napisao/la: glava ne izlazi preko ruba zaštite za glavu. Jer onda ni to nije dobro.


čak glava mora biti 2 cm ispod ruba, jer se navodno kod sudara glava podiže za tih 2 cm.


:dada Zaboravila sam to dodati...

Re: autosedalica

14 sij 2012, 00:06

ring je napisao/la:
TinkiVinki je napisao/la: glava ne izlazi preko ruba zaštite za glavu. Jer onda ni to nije dobro.

čak glava mora biti 2 cm ispod ruba, jer se navodno kod sudara glava podiže za tih 2 cm.

Bas sam krenula ovo napisati. :)

Nas malac je bio jako visok i jako tanak pa smo nakon jajeta kupili kombiniranu AS 0-18 kako bi se sto dulje vozio u suprotnom smjeru. Do punih 13 kg. I onda smo ga okrenuli u smjer voznje (imao je 2 godine i par mjeseci) jer nismo imali love za jedinu AS na nasem trzistu koja je predvidjena za oba smjera do 18 kg. Ali, on je tada vec motoricki bio dovoljno zreo i razvijen da ga ne ugrozavamo vezanjem u smjeru voznje (bio bi bolje zasticen da je i dalje bio "naopako").

Tekstova i podataka ima masa, treba uguglati rear facing car seat ili rear facing toddler car seat.
Na hr ima tekstova na stranici Be Safe sjedalica. Moguce je da nekome nece biti vjerodostojne jer je njihova sjedalica jedina na hr trzistu namijenjena montiranju u oba smjera do svih 18 kg, ali prema svim informacijama to je tako (Svedi su vec prije 10ak godina promovirali voznju u smjeru suprotnom od kretanja automobila do 4 godine djeteta).
Evo na hr malo:
http://www.besafe.com.hr/index.php/hr/s ... urnost-x-5
http://autosjedalice.info/cms/index.php ... &Itemid=61

Re: autosedalica

16 sij 2012, 16:29

Meni se info na ovom drugim linku (a i na prvom) čine već dovoljne kao razlog dijete ostaviti što dulje u suprotnom smjeru. Srećom M može još dugo biti jer je daleko i po kilaži i po visini još od granica za jaje. Ovo ljeto planiramo dulji put autom i sad nakon čitanja ovog, moram priznat da se nekako nadam da će do tada još uvijek stati u jaje.

Re: autosedalica

17 sij 2012, 11:09

evo i nas, starija se vozila u jajetu 13,5 mjeseci, mlađa čak 18 mjeseci - dok ga nisu prerasle u visinu (bile su sitne)

imale su tada cca 9-10 kila i samostalno su hodale

Re: autosedalica

17 sij 2012, 11:17

Ja sam pripremila be safe izi sleep autosjedalicu..ima li tko iskustva s njom?

Re: autosedalica

17 sij 2012, 12:41

uh, moj sin mrzi autosjedalicu i uvijek je borba oko toga... jedino sto nas spasava je poriluk! :ajme ako mu dam poriluk u ruke on je miran kao bubica.dok druge mame nosedjeci igracke za voznju ja u torbi imam poriluk... :rolf :baba

sa godinom dana idemo u obrnutu...mrzim poriluk... :lol

Re: autosedalica

17 sij 2012, 23:34

Nikky je napisao/la:uh, moj sin mrzi autosjedalicu i uvijek je borba oko toga... jedino sto nas spasava je poriluk! :ajme ako mu dam poriluk u ruke on je miran kao bubica.dok druge mame nosedjeci igracke za voznju ja u torbi imam poriluk... :rolf :baba

sa godinom dana idemo u obrnutu...mrzim poriluk... :lol

:lol :5

Re: autosedalica

18 svi 2012, 22:28

moj malisa nije jos navrsio 7 mjeseci, vec je na knap sa jajetom :/ po visini.

osim be safe iz combo, koja je dobra kombinirana?

Re: autosedalica

18 svi 2012, 22:52

bornice da li si sigruna??
dva prsta od glave do ruba. noge nema veze.

negdej na forumu sam pročitala da rijeteko koje dijete mijenja prije prvog rođendana AS

Re: autosedalica

19 svi 2012, 16:13

sigurna sam pcelice, jedva su 2 cm od glave do ruba, i to kad ga malo nize namjestim...

imam doma 3 AS: maxi cosy koju ne koristim jer je stara (kupili su za stariju djecu), bebe confort posudjenu koju ne koristim jer su remencici tako glupavo smjesteni da mu spadaju s ramena i ovu koju koristimo: peg perego. jucer sam u sve 3 stavila da vidim kako mu pasu, cisto sa vidim, i u bebe confortu mu glava i viri preko ruba. maxi cosi je taman do ruba, a ova u upotrebi je na knap...

ne znam koliko je on sada dugacak, pred mjesec dana je bio 71 cm.

kod be safe izi combo x3 me osim cijene muci i to sto ako bi uzela sa isofixom, ne bi ju mogla koristiti u drugom autu, koji nema isofix (to vrijedi samo za montazu u konta smjeru, a to mi je najvaznije sada). nemam iskustva s isofixom, je to i inace tako?

Re: autosedalica

19 svi 2012, 20:25

Ovo do 9 kg nikako ne treba pratiti. Moj mali ima 5 mjeseci i oko 9 kg i definitivno nije za prebacivanje u sl sjedalicu. Znaci treba se voditi onim da dijete mora moci samostalno ustati.

Re: autosedalica

19 svi 2012, 20:54

Mala Bornica, sa 71 cm, pa čak ni sa 80 cm, nikako ne može biti prevelik za 0+ (AS do 13 kg).
V. je bio daleko viši, i teži kada smo ga prebacili u veću As.
probaj ga malo bolje namjestiti, da mu guza bude što dublje u AS. ako nogice ima skvrčene, i čini ti se da mu je neudobno, to nema veze, svim bebama je tako u toj AS

Re: autosedalica

19 svi 2012, 22:21

danijela81 je napisao/la:Mala Bornica, sa 71 cm, pa čak ni sa 80 cm, nikako ne može biti prevelik za 0+ (AS do 13 kg).
V. je bio daleko viši, i teži kada smo ga prebacili u veću As.
probaj ga malo bolje namjestiti, da mu guza bude što dublje u AS. ako nogice ima skvrčene, i čini ti se da mu je neudobno, to nema veze, svim bebama je tako u toj AS


Probat cu sutra pa se javim. Hvala.

Re: autosedalica

19 svi 2012, 23:32

Moj je Leon s godinu dana imao 82cm i Maxi cosi Cabriofix mu je bila jos dobra po visini.

Re: autosedalica

21 svi 2012, 10:26

dobila sam jos malo fore do nove AS :kiss . nije mi palo na pamet spustati ga :oops: . nece do 80cm biti dobra, toliko ga necu moci spustiti, ali barem jos mjesec dva ce biti ok.
Odgovori