Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.
Odgovori

kada se smanji apetit

26 stu 2012, 21:23

V. je dijete koje oduvijek ima pojačan apetit. od kad je beba, baš je bucmast, i oduvijek jede skoro sve, posebno voli povrće, sirovo i kuhano.
slatkog nije puno jeo do nedavno, ali u zadnje vrijeme me svaki dan traži nešto čokoladno.
počeo je štrajkat prije mjesec i pol, kada su ga krenule neke prehladice, pa upala sinusa, pa gripa, sve jedno za drugim. bilo mi je logično da manje jede dok je bolestan, ali sad je ozdravio i još uvijek ne jede gotovo ništa.
jučer smo imali neku feštu, bilo je svega što on voli, nema šanse da bi ranije propustio pečenog odojka :lol ali jučer je pojeo jedan kolač, i par žlica juhe, kroz cijeli dan. danas je pojeo ujutro jedan integralni tost kruh s abc sirom, i poslijepodne je izvukao iz ormarića neke suhe kekse, pojeo par komada, i ništa više. u subotu malo pahuljica s mlijekom i za ručak nekoliko zalogaja tjestenine s umakom, i koji list salate, i ništa drugo cijeli dan.
traži čokoladno, mislila sam da izvodi jer misli da ću mu dati slatko ako ne bude ništa drugo jeo, međutim, rekla sam mu da ako neće jesti konkretno, nema ni čokoladnog, i pomirio se s tim, kaže da onda neće ništa.
a ja se dvoumim oko toga da li da ga nutkam, jer nisam navikla da ga moram nutkati hranom (inače ju uvijek skrivamo pred njim, uvijek traži još, pa izvodim trikove i stavljam mu manje porcije u tanjurić jer se dernja kad nema "repeta").
da inzistiram na tome da barem nešto konkretno pojede, jer već nekih mjesec i pol ne jede kako treba, ili da ga ostavim na miru?
još uvijek je buco, ima ga dosta, ne primjeti mu se baš da ne jede :mrgreen brine me jedino da mu ne zafali proteina, vitamina, minerala...

jel vi poduzimate nešto kad vam djeca tako štrajkaju, ili ih ostavite?
vjerujem da je to faza koja će proći, jer nije mu u naravi da tako malo jede :dunno al opet, ne mogu ne pomislit da nešto ne štima kad legne u krevet bez večere, i pomislim da bih trebala nešto poduzeti.
do sad nikad nije tako štrajkao. doduše, nikad prije nije bio tako bolestan, baš ga je pokosilo na način da je sve preležao u krevetu.

da mu kupim neke vitamine, nešto? do sad mu ništa nije bilo potrebno. ali, pošto je još uvijek buco, bojim se da će ga to još više udebljati

Re: kada se smanji apetit

26 stu 2012, 21:30

Ja svom sinu uvedem svake zime neki multivitaminski sirup jer mi odbija svo voće i povrće koje inače kroz ostala godišnja doba tamani kao lud. Isto, zanimljivije bi mu bilo jesti slatko za predjelo, glavno jelo...cijeli dan.
Ali, kad krenu viroze, ne forsiram ga kad mu se ne jede, jer ni sama, ruku na srce ne mogu jesti kad sam pod virozom. Sve on to nadoknadi kad nestane bolesti.
I kažu da se u toj dobi u kojoj su i tvoj i moj, počinju s hranom igrati - više im nije potrebna nego je

Re: kada se smanji apetit

26 stu 2012, 21:30

ma projest će on opet u to sam sigurna. takav je i b. nakon svake bolesti al' onda mu se odjednom opet otvori dizna.
inače, ja sam ti od one nepopularne struje kad je bolestan i neće ništa sretna sam što palačinke s matelom uvijek prolaze.
tak da me žicao čokolino, napravila bi mu ga. je da, znam nije najidealniji obrok za dijete ali kad je bolestan ili u oporavku fakat ne forsam sa 'zdravom hranom'. šta hoće jest, to mu dam.

Re: kada se smanji apetit

26 stu 2012, 21:41

ma ni ja ne forsam kad je bolestan.
i također je jeo čokolino, jer ništa drugo nije mogao stavit u usta. inače ga ne jede, i to nisu bile neke velike količine da bih se brinula (a bila sam sretna da i to jede).
ali sad je ozdravio :dunno
prije bi mu se uvijek vratio apetit već pred kraj bolesti, a kad je zdrav, jede lijepo, i konkretno, i zdravo. povrće nikad prije nije odbijao, nismo imali problema s tim (tj. jesmo, ali suprotnih od nejedenja)
a valjda će se i sad vratiti, samo, nekak mi to predugo traje :dunno

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 09:36

Možda su mu infekcije koje su zaredale smanjile razinu željeza, pa mu je i apetit pao? Možda mu ne moraš za stalno uvesti neki sirup, nego par dana, tek toliko da budeš sigurna da dobije neke minimalne količine vitamina. Pa ako uz to projede super. Ako potraje, onda ipak prekontrolirati krvnu sliku možda.

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 10:09

ja svojega nikada nisam forsirala, nikada
i kada je bio pre mrsav ni sada kada ga ima
:lol
uvijek je jeo koliko je zelio

kad smo imali problema s mandulama-uvijek bi jeo jako malo
probaj sa sirupom, ja bi tako

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 10:45

silki je napisao/la:tak da me žicao čokolino, napravila bi mu ga. je da, znam nije najidealniji obrok za dijete ali kad je bolestan ili u oporavku fakat ne forsam sa 'zdravom hranom'. šta hoće jest, to mu dam.

x

moj maleni isto inače jede dobro, i jede sve...no nedavno je imao prvo neku virozu kad mu se smanjio apetit skroz,
a odmah potom afte kad uopće ništa nije jeo :/ hdB, sad se sve vratilo u normalu pljuc-pljuc, kuc-kuc

tijekom zime djeci obično tu i tamo dam neki multivitaminski sirup(ne svaki dan)
sad sam kupila floradix kindervital

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 12:53

Nis ne bi nutkala ni forsirala. Mozda je zbog bolesti, mozda je faza, a mozda ce smanjit hranu. Meni je Lukas jeo ko mecava i bio medju krupnijima do nekih 5 godina. Onda mu je naprosto pao interes za hranu i sada je mrsav. Meni je bitno da vecinu vremena jede zdravo, a koliko pojede valjda zna sam kad je sit.

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 14:16

zauvijekmama je napisao/la:ja svojega nikada nisam forsirala, nikada
i kada je bio pre mrsav ni sada kada ga ima
:lol
uvijek je jeo koliko je zelio

Potpuno isto ovako.

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 14:34

danči, a le li pio kakve antibiotike?
Oni znaju ubit apetit.
Možda da mu uzmeš neki jači probiotik da mu se
probavni sustav oporavi.
Ako mu se jede čokolino neka ga jede.
Unutra ide mlijeko i to je nešto. :dunno

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 15:09

ma sad mu se ni čokolino više ne jede :dunno
pio je cefalexin, možda je od toga :dunno
do nedavno je pio domaći kefir, svaki dan, sad neće ni to. probat ću mu uvalit neki od kupovnih probiotika

Re: kada se smanji apetit

27 stu 2012, 15:22

Moja curica voli jesti,ali se desava s vremena na vrijeme da odbija hranu
Prvo iskljucim mogucnost bolesti (u ekstremnim slucajevima sam joj vadila nalaze stolice i urino kulturu,ali je sve bilo ok)
Ljeti mnogo manje jede,na to sam sada navikla

Uglavnom, bile su to prolazne faze,bez nekih problema
Opet bi sama od sebe nastavila dobro jesti

Re: kada se smanji apetit

26 tra 2013, 09:50

da malo podignem temu, jer baš imamo taj problem.
L, 8 ipo godina, nije nikad bio neka izjelica, neće nikad grama na njega, ali je ovu zimu baš lijepo jeo , i raznovrsno, i normalno.
a kako je počelo ovo proljeće :ajme
valjda se toliko izmori i iskače i onda je preumoran da išta jede.
sve započne i ostavi....baš je i vidno smršao :/
ja sam više ispala iz tog đira tih vitamina za apetit i slično...
otišla sinoć u ljekarnu i dala mi onaj Sanostol.
jeli netko ima iskustva ili neku drugu preporuku?

Re: kada se smanji apetit

26 tra 2013, 10:03

Moja je 4g i cim oslabi apetit uzimamo Sanostol,samo pita sta bi mogla jesti,odmah mi se zaobli i dobije rumene obrascice.Dakle nama je odlican.

Re: kada se smanji apetit

26 tra 2013, 10:04

ooooooo daj Bože.... tnx ;)

Re: kada se smanji apetit

26 tra 2013, 10:50

obično kad kukamo da ne jedu "ništa", počnu trpati ko sumanuti, pa kasnije još i s kilama imaju problema.

Ja ne bih ništa dodavala, ni forsirala :dunno

Re: kada se smanji apetit

26 tra 2013, 12:57

ma da, ali njemu su odmah opasno iskočila rebra, i inače je građen ko atleta, tako da nema ni grama na sebi,
pa to odmah strašljivo izgleda :ajme
neka, sad ćemo popiti ovo, i tako je iscrpljen od aktivnosti i proljeća....
neće mu škoditi
Odgovori