Switch to full style
Svaštara - informacije o svemu i svačemu, što i gdje kupiti (od haljine do parketa), kamo na izlet, čime i kako čistiti, kako sve to platiti...
Odgovori

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

11 srp 2010, 23:49

samo ocat i onda kad proključa isperem čarlijem ili nečim sličnim
i meni se čuje iz suđerice,ali ne uvijek

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

12 srp 2010, 11:49

Imamo neki stari frižider na selu koji radi ali dugo nije bio uključivan i bio je zatvoren pa se u njemu stvorio odvratan miris tufine (vlage) koji nikako ne mogu odstraniti uza svo ribanje a htjela bih "oživjeti" taj frižider. Ikakvi prijedlozi? Dezinfektanti? Možda limun i soda?

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

12 srp 2010, 12:41

opet ocat. opereš, prebrišeš octom, ocat ubije taj miris, a on ishlapi.

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

12 srp 2010, 12:59

Ne znam da li to radite inače, ali za neutraliziranje smrada u suđerici i njeno čišćenje, u donju košaru, na praznu suđericu, stavi se puna čaša kvasine (vinskog octa, tako meni točno piše u uputama za nju), bez izlivanja, znači da čaša stoji, i upali se na jedan od jačih programa.
Meni nakon toga nema smrada.

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

12 srp 2010, 13:10

ili kupiš ono sredstvo za čišćenje i dezinfekciju suđerica u dm-u. košta 20-ak kn i odlično je.

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

12 srp 2010, 16:56

ma neki dan sam stavila to iz dm-a
vjerujem da je razlog vrucina i sto ja sude bas ne isperem do kraja prije stavljanja u masinu

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

18 srp 2010, 15:06

gdje kupiti za pranje prozora onu spužvicu sa gumicom, ali da ima produženu dršku, kao oni čistači koji čiste izloge.
imamo jedan prozor koji nemogu osim sa time oprati, a već je sav zmazan :/

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

18 srp 2010, 15:13

vjerovatno po većim centrima.trebalo bi biti kod njih

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

28 kol 2010, 12:44

kako mogu ocistiti ves masinu, htjela bih da malo kroz cijevi prodje nesto sto bi pocislito sve to..ako to uopce postoji

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

28 kol 2010, 12:47

dancika je napisao/la:kako mogu ocistiti ves masinu, htjela bih da malo kroz cijevi prodje nesto sto bi pocislito sve to..ako to uopce postoji

mislim da je tu opet alkoholni ocat u igri

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

28 kol 2010, 13:01

dancika, evo ne mogu odoljeti da ti ne pejstam nešto što spada u očenaš pranja i čišćenja vešmašine, a svojedobno je to netko skinuo s Rode - ina66, koliko mi se čini.
Radi se o tipu pod nickom majstor :salut
Najkorisniji savjeti koje sam našla po pitanju vešmašine.
I sama sam čistila perilicu na taj način već 3 puta, zadnji put prije par tjedana.
Baš sam zadovoljna, osjećam kako je pročišćena skroz-naskroz.

ČIŠĆENJE PERILICE
Perilicu treba najmanje 2X godišnje temeljito očistiti, a i više puta ako perete samo na nižim temperaturama (znači, ne više od 40 C), te ako perete masnu odjeću, radnu odjeću, pelene i dr.

Potrebna vam je soda za pranje-to je natrijev karbonat- koji dolazi na tržište obliku kristalne sode koja je natrijev karbonat dekahidrat (češća varijanta). Prodaje se u poljoprivrednim apotekama kao kristalna soda za čišćenje bačava. (1 kg = 17 kn :) )

Postupak pranja mašine: BEZ VEŠA!
1. Otopiti kilogram kristalne sode ili 300 - 400g čiste sode u prahu u kipućoj vodi. (NE u aluminijskom posuđu jer će pocrniti ko u perilici posuđa)
2. Otvoriti vrata od mašine i usuti u bubanj 3-4 litre vode
3. Na to sipati u bubanj otopljenu sodu, zatvoriti vrata.
4. Uključiti program za bijelo 95, (samo pranje naravno) , mašina uzima ostatak vode i pere...(da ne bi brzo ispumpala ovo što smo stavili nikako ne na pretpranje), ukljućiti i tipku inteziv ako je ima i uključiti tipku wasser plus ako je ima. Znači peremo na 95 C praznu mašinu. Što duži program tim bolje.
5. Program ide do kraja, zaključno sa svim ispiranjima i centifugiranjima

Tokom pranja može se umjereno pjeniti u bubnju: to je nataloženi deterđent iz perilice kojeg soda čisti jer se soda ne pjeni. Soda izvrsno otapa u vrućoj vodi nataloženu masnoću, omekšivaće i ostale naslage u mašini.

6. Postupak ponoviti ali ovaj put s običnim alkoholnim octom.
Ocat možete sipati u dozirnu posudu dok se mašina puni vodom ili dok je već napunjena. Znači opet program na 95C (samo pranje) i sipati litru octa. LITRU !

Ako i nakon ovog tretmana još uvijek veš smrdi primijetnite sljedeći postupak:
- kupiti IZOSAN-G u apoteci. To je klor za dezinfekciju. NEmojte odmah primjeniti klor nakon postupka s octom i sodom nego nakon 2 pranja veša recimo.
Mašina na prazno, program 95 bijelo, u dozirnu posudu dok voda ide staviti 1 žlicu klora i program pustiti da sam završi.

Naravno, redovito prati filter, dozirnu posudu i gumu na vratima.


Ovo što majstor kaže kako se može umjereno pjeniti - to je možda preblaga riječ; meni se svaki put pjenilo baš pošteno što valjda znači da je baš svega bilo u vešmašini nataloženo.
:mah

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

28 kol 2010, 15:17

:kiss

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

30 kol 2010, 15:42

Odkad sam otkrila al.ocat i sodu bikarbonu s lakocom cistim parkete,el.peć,stolariju,plocice...
Hvala forumasicama na savjetu :kiss

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

01 ruj 2010, 12:33

Sad u tu špric-bocu stavim ocat i vodu i sve ide ko od šale..ništa lošije od Ajaxovog sp-a.


U kojoj mjeri ocat i vodu? Nisam jos do sad s tim cistila pa da probam?

I jos jedno pitanje s cim cistite mikrovalnu iznutra?

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

01 ruj 2010, 13:45

po nahođenju :D
ja ga stavljam i umjesto omekšivača. Nekad perem s omekšivačem, većinom s octom

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

01 ruj 2010, 17:28

stavim pola-pola, otprilike. ako bas ribam nesto s puno kamenca, onda vise octa, manje vode. nije ti tu presudna tocna koncentracija :lol

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

01 ruj 2010, 22:00

Evo danas na netu isti savjet za čišćenje perilice rublja http://www.zena.hr/clanak/ciscenje_i_organizacija/kako_ocistiti_perilicu_rublja/3807

s malim dodatkom vezano za upotrebu omekšivača i sredstava protiv kamenca.

Edit: aaaa piše da su savjet našli na forumu Mame i bebe :bis

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

04 ruj 2010, 19:35

tamazd je napisao/la:I jos jedno pitanje s cim cistite mikrovalnu iznutra?

Mislim da sam isto ovdje negdje pokupila taj savjet...
stavim pola limuna u mikrovalnu i uključim na 2 minuta
limunski sok ispari i uhvati se za stijenke mikrovalne

pustim da odstoji 15ak minuta i samo prebrišem trulexicom ili nekom krpom

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

21 lis 2010, 11:45

nije tema ali evo
novinski papir izvlači vlagu iz cipela
sad će početi promakati cipele, pa da znate
svaki dan stavite novinski papir i mjenjajte ga dok ne upije svu vlagu

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

20 pro 2010, 09:54

kako ukloniti masni umjetnički rad mog djeteta s labelom na zidu :ajme

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

20 pro 2010, 09:55

smirglanjem tog dijela zida kad budes sljedeći put krečila :|

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

20 pro 2010, 16:24

Ivy26 je napisao/la:kako ukloniti masni umjetnički rad mog djeteta s labelom na zidu :ajme

ili mozaik fleka od čitave kutije domaćica zalijepljnih na zid tehnikom poliži pa nakelji :ajme :ajme :ajme :ajme

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

21 pro 2010, 09:31

smaragdno zeleni :loce
A izdražat će dekoracija do proljeća pa na krečenje,to je i bio plan ovako i onako

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

24 sij 2011, 08:30

S cime skinuti trag kemijske na sjedalicama kožnim?

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

24 sij 2011, 09:54

imam i ja trag kemijske na mikrofibri. tamnosmeđi je kauč pa se ni ne vidi ali ja vidim :ajme
ima nešto za to?

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

24 sij 2011, 11:09

Tamo, probaj s baby vlažnim maramicama. meni je L. zašarao krevet pa sam uspila skinuti s time. doduše, moje nije koža nego nešto umjetno, ali je išlo s tim.

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

24 sij 2011, 11:15

Kemijska s kože ide lakom za kosu. Samo prvo probaj ako je neka tamnija boja da se boja ne skine. Dakle, pošprica se lakom i odmah, dok je mokro, protrlja mekanom krpicom ili vatom.

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

24 sij 2011, 11:42

Zemske s cim odstopati kadu?Sve sam vec izlila u odvod za odstopavanje i nije pomoglo :/

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

24 sij 2011, 11:55

Meni su već 2 vodoinstalatera rekla da sva ta sredstva nisu u biti dobra i da je soda sa octom najbolje rješenje.
Ako ti je jako začepljeno zovi hitne intervencije da odštopaju.

Re: Sve se blista i miriši - topic za komentare - 2. dio

24 sij 2011, 12:16

Vec sam usula muscolo i sve slicne preparate i nista.Sad cu pokusati sa sodom i octom,hvala vam!Nadam se da ce upaliti,vec sam luda,strah me da mi cure nisu nekaj ubacile u odvod,a onda cu stvarno morati zvai vodoinstalatere.
Odgovori