Sada je: 29 ožu 2024, 08:09.

Posao i trudnoća

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la Mini Me » 27 stu 2009, 12:12

radila sam do 45 dana prije poroda !! ali samo zato što ne radim fizičke poslove na poslu.....ali nije me nitko ni mazio ni pazio...radila sam sve isto kao i prije trudnoće... no razmislit ću u drugoj trudnoći dali ću opet tako...ili ću otići malo ranije.....ionako ti nitko ne kaže hvala, zato što radiš...
Mrgudica 25.08.2009.
Gregor 03.01.2012.
Avatar
Mini Me
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1683
Pridružen/a: 03 kol 2009, 12:17
Lokacija: u srcu slavonije

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la tanjabb » 27 stu 2009, 13:23

ionako ti nitko ne kaže hvala, zato što radiš

Zasto bi? Pa radis zbog sebe i za sebe.
Zadnji put sam ovdje pisala kad sam jos lezala doma s krvarenjem. Vratila sam se na posao iste sekunde kad sam za to dobila zeleno svijetlo i radila do 27 dana do termina.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la eli » 27 stu 2009, 13:36

ovaj topik je jako poučan za poslodavce. bez problema mogu zaključiti da je bolje ne zapošljavati žene fertilne dobi, posebno ne na neodređeno. iznimke su one koje mogu, znaju i žele raditi dobro plaćene poslove. :|
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la Mini Me » 29 stu 2009, 12:08

tanjabb je napisao/la: ionako ti nitko ne kaže hvala, zato što radiš


Zasto bi? Pa radis zbog sebe i za sebe.


pa, baš zato......
država i poslodavac mi omogučuju da odem kad želim.......
Mrgudica 25.08.2009.
Gregor 03.01.2012.
Avatar
Mini Me
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1683
Pridružen/a: 03 kol 2009, 12:17
Lokacija: u srcu slavonije

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la MON » 29 stu 2009, 19:19

Svatko će učiniti po svojoj savjesti i u skladu s onim što misli da je najbolje za dijete, tj trudnoću.

Ne želim ikome držati predavanja, ali ponavljam silkinu molbu da se ovdje suzdržite opravdavanja otvaranja bolovanja zbog komplikacija u trudnoći kad te komplikacije zaista ne postoje. Iz jednostavnog razloga - to je protuzakonito. I oko toga više nema diskusije.

Ostavljam topic otključanim samo zato što vjerujem da se može tražiti i dobiti savjet vezan uz posao i trudnoću, a da on bude konstruktivan i u skladu sa zakonom.
Avatar
MON
Intelektualni snob
 
Postovi: 10652
Pridružen/a: 08 tra 2008, 14:34
Lokacija: Pymystansko dopisništvo Modre laste

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la mirnela » 29 stu 2009, 19:39

na dan prvog poroda sam još navečer u 18,00 radila obračune plaća, a u 23,00 sam završila u rađaoni :mrgreen:

kako sam cjelu trudnoću prošla bez ikakvih popratnih nuspojava (osim žgaravice i trbuha, naravno ;) ), ostala sam raditi do samog kraja... kancelarija mi je tada bila samo "niže u dvorištu" i jednostavno si nisam mogla ni zamisliti da ostanem u kući i ne provirim u kancelariju...

drugu trudnoću sam radila do nekakvih tjedan dana do poroda (u 7. mjesecu trudnoće sam imala neke komplikacije pa sam završila i u bolnici), pa je to valjda utjecalo i na ishod - prijevremeni porod 12 dana prije termina...

uglavnom, s obzirom da sam se stvarno dobro osjećala u obje trudnoće, ni u jednom trenutku nisam razmišljala da ranije odem na komplikacije...
posao mi je kancelarijski i iako su drugi mišljenja da mi nije stresno, jer se radi o našoj obiteljskoj firmi, u to je doba bilo i te kako stresno - no, ja sam se nekako valjda naučila živjeti s time i dobro sam podnosila takvu "stresnu" svakodnevicu...

kad bih i treći puta bila trudna, pod uvjetom da bi to opet bila trudnoća bez (većih) problema, vjerujem da bih isto ostala na poslu do samog kraja - ili barem onih zakonskih 28 dana prije poroda ;)
mi žene ponekad i šutimo... no, to nikako ne znači da i onda nemamo kaj za reći... slika
Avatar
mirnela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 356
Pridružen/a: 07 pro 2005, 15:45
Lokacija: u 4 zida obiteljske sreće... ČK

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la MALA2006 » 29 stu 2009, 22:00

Sad sam skuzila da sam ja pokrenula ovaj topic, pa evo da prokomentiram kak se niti ovaj put nije nista promjenilo.
Ljudi koje ne vidjam redovito se uredno sablaznjavaju doslovce prenerazenim izrazom lica i tonom glasa da kaj jos uvijek radim!
A vec sam par puta dobila sazaljiv komentar kak mi je jadnoj grozno jer radim u svojoj firmi, pa MORAM raditi, a drugima je lakse jer mogu odmah ostati doma :ne
:luv :luv :luv
Avatar
MALA2006
katodiler
 
Postovi: 5065
Pridružen/a: 27 lis 2006, 09:20

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la Jassy » 30 stu 2009, 16:09

Cure, vidim da ste znalci, pa sam htjela pitati par konkretnih pitanja.
Termin mi je 15.6.2010, imam placu oko 7 i htjela bi to imati cim duze oguce, jer na zalost moram, pa mi je pitanje kad otvaram 45 dana prije termina poroda(to su radni dani ili kalendarski), da li se otada racuna i uzima prosjek place, pa od 45 dana do prvih 6 mj djeteta dobivam punu placu?
Uzela bih prije toga i 18 radnih dana godisnjeg, pa me zanima otkad ostajem doma, nikako to ne znam izracunati, a da imam maksimalno dugo placu?
Jassy
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 29 lis 2009, 12:04

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la eli » 30 stu 2009, 16:14

kalendarski dani.
ako si stalno zaposlena imaš pravo u 2010. iskoristiti cijeli godišnji za tu godinu.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la Jassy » 01 pro 2009, 12:54

eli je napisao/la:kalendarski dani.
ako si stalno zaposlena imaš pravo u 2010. iskoristiti cijeli godišnji za tu godinu.

A kako se placaju? To vec ulazi po racunici u onu varijantu prosjek place?
Da 18 dana je nas godisnji:((
Jassy
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 29 lis 2009, 12:04

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la eli » 01 pro 2009, 13:01

dani na porodiljnom se plaćaju prema prosjeku tvoje plaće i broja radnih sati u mjesecu.

npr. netto plaća je 7000 u mjesecima koji imaju 168 radnih sati što ispadne 41,67 kn po satu. taj mjesec kada ti teče bolovanje izbroje radne sate prema kalendaru i pomnože sa satnicom. s tim da ako ima praznika ili je kraći mjesec nećeš dobiti 7000, a ako je to mjesec sa 22 radna dana dobit ćeš nešto više.

samo 18 dana godišnjeg imaš?
mislila sam da je to dio godišnjeg, budući da ti je plaća pristojna jer obično uz takvu plaću ide i nešto više godišnjeg.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la Ića » 03 pro 2009, 16:28

Jassy je napisao/la:Cure, vidim da ste znalci, pa sam htjela pitati par konkretnih pitanja.
Termin mi je 15.6.2010, imam placu oko 7 i htjela bi to imati cim duze oguce, jer na zalost moram, pa mi je pitanje kad otvaram 45 dana prije termina poroda(to su radni dani ili kalendarski), da li se otada racuna i uzima prosjek place, pa od 45 dana do prvih 6 mj djeteta dobivam punu placu?
Uzela bih prije toga i 18 radnih dana godisnjeg, pa me zanima otkad ostajem doma, nikako to ne znam izracunati, a da imam maksimalno dugo placu?



Bok,

ja sam nova ovdje (danas se registrirala :D ) ali imaš sličnu situaciju kao i ja.
Ovako: Ja sam na komplikacijama od 11. mjeseca jer mi je dijagnosticiran prijeteću pobačaj (0.20 šifra). Plaća mi je 6600 tako da mki ovih 4257,80 kn naknade nije baš nešto :). Ginekolog mi je preporučio da ostanem doma bar do 12. tjedna trudnoće dok se beba ne učvrsti. I ja bi rado da nisam morala ići na nikakvo bolovanje ali ako je u pitanju beba i prijeteći pobačaj (imala sam na početku malo krvarenja- nije hematom, to je dobro).

Zvala sam danas HZZO i žena mi je rekla:
Možeš otići 28 dana po zakonu prije termina na porodiljni (ili ako ti ginekolog preporuči 45 dana). Možeš iskorisiti cijeli godišnji prije nego odeš na porodiljni jer ti se on plaća kao i da radiš, tako da ti to ne utječe na plaću.
Npr. ako ti je termin u 15.6.2010, onda ćeš otvoriti porodiljni u 5 mjesecu, tako da ti uzimaju onda zadnjih 6 mjeseci plaću prije otvaranja porodiljnog. Porodilni prvih 6 mjeseci će ti biti tvoja plaća, a ostalih 6 mj. omih 2600 kn.

Koliko sam shvatila ženu u HZZO-u (koja je bila stvarno ljubazna), najgore je ako ti se desi da si na komplikacijama prvih 3-4 mjeseca, onda se vratiš na posao i onda ne daj bože se ponovno moraš vratiti na komplikacije ---> to ti onda jako ruši prosek plaće jer se onda više ne uzima plaća već broj radnih sati, tako nešto

Zato žene ne riskiraju s komplikacijama ---> ako moraj una komplikacije početkom trudnoće (prijeteći pobačaj, krvarenje u ranoj trudnoći...) onda većina i njih ostane na komplikacijama jer ako si od početka na komplikacijama do kraja, onda ti uzimaj prosjek 6 plaća prije otvaranja komplikacija

Eto, znam da sam malo odužila, ali možda pomognem.

I ja bi rado radila cijelu trudnoću jer mi se ne da biti doma (a i plaća mi je 2500 kn manja), ali nisam se htijela zezati kada sam malo krvarila. Jedino me strah da ako se vratim na posao da opet nemam komplikacije.
slikaslika
Avatar
Ića
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 155
Pridružen/a: 03 pro 2009, 16:09
Lokacija: Zagreb

Malo pitanja

PostPostao/la tara31 » 15 vel 2010, 11:15

Bok svima!
Eto sad kad sam i službemo trudna, imam pitanjce za vas.
Ginekologica mi je rekla na prošlom pregledu da mi može otvoriti bolovanje ako ja to želim. Zanima me kako to ide uopće. Kad se ide na porodiljni? Mislim ja se osjećam dobro pa ne znam je li to nužno. Imam posao na kojem radim s djecom od 3-7 godina. Neka vrsta priprime za školu djece s teškoćama u razvoju. Radim individualno s pojedinim djetetom i stvarno mi nije teško. Provedem pet sati dnevno na poslu i od toga je tri sata s djecom, a ostatak sa papirologijom vezanom uz njih. Malo me muči to što djeca znaju biti bolesna, ali odmaknem se na pristojnu udaljenost ako šmrcaju. Mislite da imam razloga ići na bolovanje? Problemčič je to što imam ugovor na određeno koji bi se trebao rješiti kroz dva mjeseca. Mislim ako moram otići ću ja bez obzira na ugovor.
Zanima me samo vaše mišljenje.
tara31
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 19 sij 2010, 10:25

Re: Malo pitanja

PostPostao/la kalea » 15 vel 2010, 11:30

Ne kužim ginekologicu koja ti nudi bolovanje ako TI to želiš :conf . Pa na njoj je da procijeni ima li razloga za otvaranje bolovanja ili nema, a ne na tebi ili na mamama s foruma. Želja tu ne bi smjela igrati nikakvu ulogu. Ako je sve u redu s trudnoćom, na porodiljni se ide 28 dana prije termina.
PS. Čestitam na trudnoći :)!
kalea
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1726
Pridružen/a: 22 tra 2004, 11:42

Re: Malo pitanja

PostPostao/la minda » 15 vel 2010, 11:36

Pozdrav,

po ovome što si napisala mogu ti samo odgovoriti da ti je doktorica to predložila jer jednostavno često ostave mogućnost trudnici da sama odluči ukoliko bi željela ranije otići na bolovanje od zakonski donesenih rokova. Ukoliko se ti dobro osjećaš... te ti jedinu dilemu predstavljaju mogući virusi od dječice na poslu... ja bih ostala još koji mjesec na poslu, posebno ako si za 2 mjeseca možeš osigurati ugovor na neodređeno...
No naravno sve to ovisi o tvom subjetkivnom doživljaju situacije.

U svakom slučaju oboružaj se vitaminima i laganini :mah
slika

slika
Avatar
minda
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 23 vel 2009, 13:34

Re: Malo pitanja

PostPostao/la minda » 15 vel 2010, 11:40

PetraF je napisao/la:Ako je sve u redu s trudnoćom, na porodiljni se ide 28 dana prije termina.



Na redovni porodiljni se ide 45 dana prije termina a OBVEZNI porodiljni nastupa 28 dana prije termina.
slika

slika
Avatar
minda
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 23 vel 2009, 13:34

Re: Malo pitanja

PostPostao/la Barbi » 15 vel 2010, 11:52

Na redovni porodiljni se ide 45 dana prije termina a OBVEZNI porodiljni nastupa 28 dana prije termina.

Netočno. Redovni porodiljni dopust otvara se 28 dana prije očekivanog termina poroda. Porodiljni dopust se otvara 45 dana prije očekivanog termina ukoliko je trudnica na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći.

Tara, čestitam i uživaj u trudnoći. :proljece
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Malo pitanja

PostPostao/la tara31 » 15 vel 2010, 12:57

Hvala vam. Ja sam je također pitala da li nešto nije u redu kad bi mi dala bolovanje. Ona je rekla da je to uobičajena praksa i da se malo bavim sobom. Dodala je i još da ako baš trebamo naći razlog, mogu to biti utrići koje uzimam. Ja sam se zabrinula i pitala šta to znači da strogo moram mirovati kad njih uzimam. ONa je rekla da ne, mogu šetati i sl. Jedino je bitno da ne radim neke teške radove.
Ja s klincima stvarno ne radim fizički zahtjevne aktivnosti pa si mislim da je to manje opasno za mene od šetnji.
Valjda ima nešto u tome i kako se ti sama osjećaš.
Zanima me još nešto. Je li normalno što se ja još uvije ne osjećam nekako trudno. Mislim sretna sam, ali to mi je još uvije nekako apstraktno. Neke žene kažu da se one osjećaju trudno od prvog dana.
tara31
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 19 sij 2010, 10:25

Re: Malo pitanja

PostPostao/la walter » 15 vel 2010, 13:19

Evo moje viđenje: ja sam sa 10 tjedana ostala preko noći na bolovanju radi krvarenja. Strogo mirovanje 2 tjedna + duphaston 3*1. Nakon kontrole umjereno mirovanje. bila sam poslušna i strpljiva, nikako nisam htjela da se dogodi nešto radi moje samovolje. No, cijelo to vrijeme mi je posao jako nedostajao, ljudi, rutina, ispunjen dan. pogotovo jer se nisam, kako ti kažeš, osjećala trudno...ovo mi je prva trudnoća i nisam mogla i još uvijek ne mogu doživjeti kad mi netko savjetuje "uživaj, skupljaj snagu....odmaraj"... Tek kada sam počela osjetiti bebine pokrete i doživjela to malo biće u sebi, to je bio to. treba ti malo vremena da sve sjedne na svoje mjesto.
dakle, mislim da bi trebala, uvažavajući doktorove smjernice, slušati sebe i svoje tijelo....posao ti nije zahtjevan fizički, znači, zašto ne raditi još, ako misliš da je to ok i ako to želiš...a onda kad stomačić naraste (ili nedaj Bože posumnjaš da nešto nije ok), bris na bolovanje..i sve stigneš, i užvati i odmarati i svašta pročitati i kupiti sve za bebicu.
isplanirala ja tebi život, ha? :mah
slika


Švrćo 2010.
Avatar
walter
sve ja to mogu
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 03 pro 2009, 18:23

Re: Malo pitanja

PostPostao/la silki » 15 vel 2010, 13:29

ovdje smo već pisali o tome:
Posao i trudnoća

a odgovore na pravnja pitanja glede bolovanja, komplikacija u trudnoći i rodiljnog možeš postaviti na pdf-u pravo i financije viewforum.php?f=89

jedan mali savjet, prije otvaranja nove teme molim te iskoristi čari pretražnika ;)

dobrodošla :buket i pridruži se jesenskim mamama i bebama viewtopic.php?f=35&t=55646
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Malo pitanja

PostPostao/la zmajic » 17 vel 2010, 20:24

Barbi je napisao/la:
Na redovni porodiljni se ide 45 dana prije termina a OBVEZNI porodiljni nastupa 28 dana prije termina.

Netočno. Redovni porodiljni dopust otvara se 28 dana prije očekivanog termina poroda. Porodiljni dopust se otvara 45 dana prije očekivanog termina ukoliko je trudnica na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći.

Tara, čestitam i uživaj u trudnoći. :proljece


Netočno, ja sam otvorila nedavno porodiljni 45 dana prije termina, zakonodavac je dao mogućnost otvaranja 45 dana prije termina, a s 28 dana je obvezni porodiljni. Dobro sam ovo provjerila jer moja soc. ginićka i opće prakse su se skoro posvadile radi toga. :mah
24.8.2003. Maks
10.11.2005. Masa
14.3.2010. Marta
Avatar
zmajic
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1350
Pridružen/a: 17 kol 2009, 12:15

Re: Malo pitanja

PostPostao/la minda » 22 vel 2010, 23:20

zmajic je napisao/la:
Barbi je napisao/la:
Na redovni porodiljni se ide 45 dana prije termina a OBVEZNI porodiljni nastupa 28 dana prije termina.

Netočno. Redovni porodiljni dopust otvara se 28 dana prije očekivanog termina poroda. Porodiljni dopust se otvara 45 dana prije očekivanog termina ukoliko je trudnica na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći.

Tara, čestitam i uživaj u trudnoći. :proljece


Netočno, ja sam otvorila nedavno porodiljni 45 dana prije termina, zakonodavac je dao mogućnost otvaranja 45 dana prije termina, a s 28 dana je obvezni porodiljni. Dobro sam ovo provjerila jer moja soc. ginićka i opće prakse su se skoro posvadile radi toga. :mah



Upravo tako piše i u Zakonu o radu ;)

Što se tiče upita oko osjećaja trudnoće - potpuno normalno za početak ako ga nemaš :dada Kod mene u prvoj trudnoći bilo slično, ali u drugoj sam znala od prvih dana da sam trudnica :dunno ... zato je super da trudnoća traje cca 9 mjeseci tako da se i beba ali i roditelji stignu pripremiti i biti zreli za ulazak roditeljstvo :kiss
slika

slika
Avatar
minda
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 23 vel 2009, 13:34

Re: Malo pitanja

PostPostao/la Mama Mia28 » 02 ožu 2010, 16:32

ja sam radila takav posao u kojem se ide na čuvanje trudnoće čim saznaš da si trudna. Tako sam i ja išla odmah. Nije mi palo uopće na pamet protiviti se tome i ugroziti svoju bebicu i ići rintati.Ma jok,novce sam dobivala isto kao i da radim,a bar sam se imala vremena posvetiti sebi. Uživala sam!
2008.slikaslika
Avatar
Mama Mia28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1617
Pridružen/a: 07 pro 2009, 14:39
Lokacija: Na zapadu

Re: Malo pitanja

PostPostao/la silki » 02 ožu 2010, 16:44

spajam s temom posao i trudnoća :mah
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la Janja » 02 ožu 2010, 17:37

Ja sam radila do zadnjeg dana i to radim takav posao gdje sam svih 8 ili iše sati na nogama, i nije me moja poslodavka štedila ili imala sažaljenja zbog mog velikog trbuha, posao ne smije patiti takav ti je odgovor.A noge su mi užasno otekle ko dvje velike buhtle. Još bi mi svaki puta prigovorila da taman kad sam se uhodala ostala sam trudna.
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la silki » 12 ožu 2010, 12:05

cure, sva pitanja vezana uz bolovanje, rodiljnu naknadu i komplikacije možete postavit na pdf-u pravo i financije, topic
rodiljna naknada i rodiljni dopust :mah
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la emma » 26 ožu 2010, 09:21

u potpunosti se slažem da nije u redu ići na porodiljni pod izlikom komplikacije u trudnoći, ali s obzirom da postoje radna mjesta koja zahtjevaju poprilične fizičke napore, i da nikada ne znaš koliko će te posla zakačit koji dan - kao što je moj slučaj - meni je moja doktorica preporučila da ostanem doma kroz trudnoću jer imam i ovako poprilično problema sa zdravljem (kralježnica) upravo zbog radnog mjesta. kad radiš svaki dan, subote, nedjelje, praznike, ne znaš kad će ti se posrećit da dobiješ taj jedan dan slobodan - vjerujte, te bijedne 2500 kuna nisu vrijedne muke i potencijalnih problema... radije sam doma za iste novce....
emma
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 17 ožu 2010, 17:45

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la eli » 26 ožu 2010, 09:52

prije svega treba gledati zdravlje. zdrava žena bez stvarnih dijagnoza, od ranije ili trudničkih, može bez zdravstevnih problema po sebe ili dijete podnijeti puno toga. evolucija nas je napravila takvima. imamo milione primjera iz zemalja trećeg svijeta ili naših baka i prabaka.
moja pokojna baka bila je zdrava pa je iznijela svih devet trudnoća, do trudova radila na polju, dojila u trudnoći, bila u zbjegovima za vrijeme rata.

često cure spominju stres. stres je opasan, ali onaj pravi. nije isto patroliranje u mirovnoj misiji na ratnom području ili ugovaranje milijunskih poslova za firmu ili predavanje matematike u strukovnoj školi.

previše pošteđivanja dovelo je do drugih mogućih problema. sve se više djece rađa teže od četiri kile, i to od majki čija konstitucija nije u stanju poroditi ih bez komplikacija. taj pomak se desio u zadnja tri do četiri desetljeća, a nije baš da mi jedemo kvalitetno, a da su naše majke sedamdesetih bile podhranje u trudnoći. jedemo u prosjeku nekvalitetnije od njih.
broj cr i ostalih nasilnih intervencija je velik, a moguće su i zdravstvene komplikacije tako rođene djece. kako je prosjek težine pri porodu porastao, neki doktori gledajući samo tablice bezrazložno plaše žene čija se djeca sasvim normalno razvijaju. i ja sam doživjela da mi ginekologica bebu od 3,3kg proglasi malom bebom i vrti glavom, a pred očima je imala i mene, ženu sitne konstitucije.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Posao i trudnoća

PostPostao/la pacowp » 19 sij 2022, 23:05

tanjabb je napisao/la:
ionako ti nitko ne kaže hvala, zato što radiš

Zasto bi? Pa radis zbog sebe i za sebe.
Zadnji put sam ovdje pisala kad sam jos lezala doma s krvarenjem. Vratila sam se na posao iste sekunde kad sam za to dobila zeleno svijetlo i radila do 27 dana do termina.


Po meni je najjaci nacin kako danas zaraditi od kuce je kreirati vlastiti blog o nekoj temi koja te zanima (a ujedno ima i potencijal za zaradu).

Na primjer, blog za mlade mame o tome kako odgajati djecu, blog s receptima i savjetima za zdravu prehranu, blog o vježbanju i o tome kako smanjiti kilažu u kratkom periodu, blog s recenzijama ženskih proizvoda... itd.

Treba pisati sadržaj (blog postove) koji je dugovječan i kad takav sadržaj jednom napišeš i postaviš na svoju web stranicu, uz manje izmjene on može trajati zauvijek. Ako se dobro rangira na Google-u to znači kontinuirana posjeta što znači $$$.

Na blogu se zarađuje tako da se postave reklame i kada ih ljudi pregledavaju, ti dobivaš $$ ili kroz affiliate marketing. Affiliate marketing je način zarade gdje ti u sklopu svojih blog postova u kojima rješavaš probleme korisnika promoviraš neki proizvod. Kada korisnici kupe taj proizvod na stranici prodavatelja (a odu tamo preko tvog affiliate linka), ti dobiješ dogovorenu proviziju.

Ja već par godina zarađujem na ovaj način i svaki mjesec zarada je sve veća i veća. Zarade prvih par mjeseci nema jer treba napisati prve članke, al kad napišeš kvalitetan sadržaj i nastaviš pisati zarada se povećava. Što više prometa na blogu to je zarada veća.

Fora je što ti za početak treba samo hosting (20 kn mjesečno), možeš raditi od kuće i u bilo koje vrijeme koje ti odgovara, pa i ponoći.

Jedna od najbolji stvari je ta što kada se napisani sadržaj rangiran a Google-u, Google će ti i bez tvog aktivnog rada na blogu donositi posjetitielje za taj već napisani sadržaj. To znači da možeš uzwti predah od pisanja tjedan, dva, mjesec ili više, a blog će i dalje generirati zaradu.

Nemam pojma zašto više ljudi nema svoje blogove. Isprobano funkcionira.
Zadnja izmjena: Adorabla; 09 ožu 2022, 11:11; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: spam
pacowp
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 19 sij 2022, 23:03

Prethodna

Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.