Sada je: 29 ožu 2024, 12:36.

Rodilište ZADAR

Informacije i razmjena iskustava vezanih uz trudnoću, rodilišta, porod, priprema za dolazak novorođenčeta. Trudnice, pridružite se i svakodnevnom ugodnom čavrljanju na svom generacijskom topicu!

Moderator/ica: Diami

Rodilište ZADAR

PostPostao/la Misericordia » 28 tra 2012, 11:55

Da ne pišem roman, samo ću nabrajati (redoslijedom kako mi što padne napamet):

- 5 (prostranih) bokseva u rađaonici (nedostatak : stari kreveti / ležajevi za rađanje - rukovodstvo rodilišta se trudi nabaviti nove stolice za rađanje, na kojima bi se mogao ''simulirati'' položaj kakav žena zauzima na stolčiću, ali nemaju sredstava za tu investiciju)
- mogućnost rađanja na stolčiću, ali samo i jedino s pratnjom iza leđa (ne mora biti suprug, može i mama ili prijateljica - samo da ima snage držati vas ;)
- epiduralna dostupna 0-24 h (ali ne nakon što budete otvorene više od 5-6 cm, onda je prekasno ! )
- pilates lopte u predrađaonici
- uredni WC-i u sklopu predrađaonice (za ugodan boravak nakon klistiranja, haha), uredna i prostrana svlačionica zajedno s kupaonicom s tušem u predrađaonici (potiče se tuširanje nakon klistira, ne samo zbog higijene, nego i zbog osvježenja i relaksacije toplom vodom - ponijeti gel za tuširanje)
- u rađaonicu nije potrebno nositi vlastitu spavaćicu, već dobijete bolničku, koja je sasvim OK (nije ona što se veže na leđima pa vam se vidi guza, nego normalna, bijela pamučna spavaćica dužine do koljena, s primjerenim V izrezom na grudima za prvi podoj koji se potiče već u boksu)
- nije potrebno nositi vlastite žilete i brijače, jer se za brijanje svake žene koristi mehanički aparatić sa jednokratnim žiletima ! Naravno, najbolje je da taj dio obavite sami doma, ali ako to ne bude slučaj, ne treba zazirati od brijanja, jer je to zapravo više ''trimanje'', podšišavanje, a ne pravo ''brijanje uz kožu''
- u rađaonici je dopušten mobitel (ali se moli da se ne razgovara baš pretjerano jer signal ponekad smeta aparatima)
- za vrijeme porođaja je dopušteno piti (unijeti bočicu vode i piti kada god želite) ; ponesite i labello jer se usta i usne posuše od disanja i napora
- za vrijeme porođaja smijete imati pratnju, ali ne bez završenog tečaja (traje mjesec dana, ukupno 8 sati predavanja, cijena 200kn)
- čak i ako nemate / ne želite pratnju pri samom porodu, suprug smije ući u boks nakon porođaja, biti s bebom dok je na upoznavanju i na prvom podoju (prvi podoj - oko 20min nakon poroda), i ostati s mamom čak čitava 2 sata, koliko mora ležati u boksu na promatranju nakon poroda (posljednji porođaji period)
- tek kada dođete u sobu vam treba vlastita spavaćica i druge stvari (papuče, naravno, će vam trebati od početka !)
- sobe : najveće su trokrevetne, ima dvokrevetnih i jedna jednokrevetna. Ne - boravak u jednokrevetnoj se ne plaća, već ako je slobodna, a želite biti sami, dobit ćete je bez problema ! Neke sobe imaju kupaonicu s tušem. Inače su u rodilištu 2 veća kupaonska sklopa, svaki na svojem kraju hodnika (ne mora se puno šetati, bez obzira u kojoj ste sobi).
- sobe su renovirane prije par godina, pune svjetla, namještaj je odličan, a u svakoj sobi je i fiksna ''komoda'' za kupanje i presvlačenje beba. Bebu vam može presvlačiti sestra, a možete naravno i sami (sve zavisi o iskustvu i vašoj odmorenosti, naravno). Gaze za pupak nije potrebno donijeti, kao ni kremu za guzu. Samo pelene, vlažne maramice, i eventualno jednokratnu podlogu za presvlačenje (jastuk za presvlačenje je fiksiran na samoj komodi, odmah do kadice). Možete promatrati kupanje bebe, tako da ćete o kupanju znati i prije povratka kući / dolaska patronažne sestre
- posjete su od 15 do 17 h, a dopuštene samo očevima beba. Moli se da se ipak ne zadržavaju duže od pola sata, kao i da ne dolaze izvan vremena za posjete (pogotovo da ne dostavljaju svaku glupost - strpite se do vremena posjeta!) Ako imate stariju djecu, osoblje vas moli da ih očevi ne dovode u posjet
- neonatologija je (zlu ne trebalo!) odlično opremljena - inkubatori su novi, ima ih dovoljno, prostorije su renovirane... Ako vam beba bude u inkubatoru, hranit će je mlijekom koje izdojite, ali nikako ne nosite svoju izdajalicu već će vam svaki put dati sterilnu izdajalicu.
- rooming in - beba je stalno s vama u sobi, odjevena u bolničku robicu i omotana u jastuk (naravno), a uz krevet vam je zipka, koja izgleda pomalo nakaradno zbog metalne rešetkaste ograde, ali to bebama ionako ne smeta budući da su u jastuku i ne mogu se nikako ''otkotrljati'' do ogradice
- u nijednoj sobi nema TV-a niti postoji ''TV room'' :p Ne znam kako se gleda na informatičku tehnologiju u sobi i surfanje internetom - ali pretpostavljam da to nikome ne bi smetalo
- osoblje je super ljubazno i srdačno - od čistačica pa sve do glavne sestre. Odgovorit će vam na sva pitanja i pomoći ako imate problema s dojenjem...Ako ste preumorne i želite se naspavati, bebu će odnijeti u zasebnu sobu i vratiti vam je naknadno
- bebe će dohranjivati na bočicu samo i jedino onda kada je to apsolutna nužda - ako beba previše gubi na težini. Ne morate se bojati da će vam bebu ''šopati na bočicu'' tek tako, za svaki slučaj, i da će vam to otežati dojenje

Ne znam što sam zaboravila - uglavnom moj dojam je toliko dobar da jedva čekam ići roditi :dada
Zadnja izmjena: IINA; 10 vel 2016, 15:35; ukupno mijenjano 4 put/a.
Razlog: lakše pronalaženje teme za nove članice-izmjena tipa teme
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la nevenera » 28 tra 2012, 15:29

ja sam pisala o rodilištu zadar, kao i druge cure, pod ostala rodilišta.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la Misericordia » 28 tra 2012, 15:46

A ja sam tražila podatke o rodilištu Zadar pod temom ''ostala rodilišta'', i ispalila češljajući postove u potrazi za (friškim) informacijama, bez previše subjektivnih utisaka.
Pa sam otvorila posebnu temu.
Da olakšam svima koji si ne mogu priuštiti da vise na internetu (forumu) po čitave dane.
Osim toga, zar grad veličine Zadra, odnosno rodilište u gradu veličine Zadra, ne zaslužuje vlastitu temu - ?
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la nevenera » 28 tra 2012, 15:50

Misericordia je napisao/la:- neonatologija je (zlu ne trebalo!) odlično opremljena - inkubatori su novi, ima ih dovoljno, prostorije su renovirane... Ako vam beba bude u inkubatoru, hranit će je mlijekom koje izdojite, ali nikako ne nosite svoju izdajalicu već će vam svaki put dati sterilnu izdajalicu.

imaju oko 24-26 izdajalica, sterilizacija ne radi preko vikenda, tako da smo nas 5 cura u nedjelju ostale bez sterilih izdajalica te smo se morale izdajati ručno. što neke od nas nisu mogle, npr ja (a preko izdajalice sam izdajala 110 ml).
inkubatora ima 5-6 mislim. kad sam ja bila (za uskrs) rodilo se 2 para blizanaca, moj damjan i još jedan mali i mislim da ih nije bilo više. možda se varam.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la Misericordia » 28 tra 2012, 16:05

Kad sam bila u obilasku, na neonatologiji je bio 1 par blizanaca i još jedna beba. Ne sjećam se koliko je inkubatora bilo prazno, ali me se dojmilo koliko ih je (i svi su novi, kao i onaj posebni transportni). Za neke druge bolnice u HR se skupljaju sredstva u akciji ''Palčić gore'' za nabavku inkubatora, i s obzirom na to, mislim da mi Zadranke imamo sreće.
Uglavnom, sestre su rekle da su zadovoljne opremom. A ekstremne situacije se svakako mogu dogoditi. Sjećam se da su prije koju godinu u jednoj noći / danu imali oko 30 poroda ! Pun mjesec, haha. Uglavnom, bilo je na svim (lokalnim) vijestima.
A ''samo'' 5 bokseva u rađaonici i 4 kreveta u predrađaonici u takvoj situaciji naravno nije bilo dovoljno. Ali kažem, to su rijetki ekstremi. Kad je baš tolika gužva, možda su čak prisiljeni rodilje otpuštati doma dan ranije, samo da se oslobode kreveti. Ali ne može se zbog toga reći da je rodilište slabo ili maleno. Sada je baš bilo dosta slobodnih kreveta. A u predrađaonici i rađaonici ni žive duše :shock
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la nevenera » 28 tra 2012, 16:17

meni su dojmivi, kao što rekoh i na drugom topiku strvarno dobri, za -5
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la Liv Tyler » 28 tra 2012, 17:13

mogućnost rađanja na stolčiću, ali samo i jedino s pratnjom iza leđa (ne mora biti suprug, može i mama ili prijateljica - samo da ima snage držati vas

Ovdje moram napomenuti da ta "pratnja" mora proći tečaj skupa s vama da bi vas uopće pustili unutra da glumite naslon. Pa makar i suprug ili netko treći.

pilates lopte u predrađaonici

I u boksu.

ne treba zazirati od brijanja, jer je to zapravo više ''trimanje'', podšišavanje, a ne pravo ''brijanje uz kožu''

Ne baš! Moje je iskustvo ipak drugačije i ovdje te unatoč friško obavljenoj depilaciji na šinjorini baš za te svrhe sestra koja me spremala za porod me je ipak morala pogrebati jednokratnim žiletom.
Ne kažem da možebitno nije ostala koja dlačica ali nije ni toliko bila bitna da bi me morala obrijati.
Valjda imaju fetiš na zadnji touch. :lol

osoblje je super ljubazno i srdačno - od čistačica pa sve do glavne sestre

Osim prema ženama koje se ponašaju kao da su u privatnom rodilištu i uzmu sebi za pravo zaposjesti pola sobe svojim osobnim stvarima ili kad se ne drži do osobne higijene.
Na vlastite uši i oči se uvjerila kako se glavna sestra izderava da se sobe i žene dovedu u red pod hitno.

Ako ste preumorne i želite se naspavati, bebu će odnijeti u zasebnu sobu i vratiti vam je naknadno

Samo onaj prvi dan nakon poroda, za sve ostalo su malo neskloni jer često misle da se izvoljeva. A takvo im je mišljenje i kad ih se samoinicijativno traži da se dijete nadohranjuje da bi se mogli odmoriti od dojenja.

Tv ionako nije napet tih par dana u rodilištu, meni recimo nije falio.

Ukratko prema mojim iskustvima stanjem kad sam bila tamo, a i sad nedavno u obilasku opet.
Znači nije se puno mijenjalo. Samo ima nekih novih sestara.
Cilj mi nije bio ocrniti naše Zd rodilište već naprotiv ukazati da su i oni tamo ljudi i da imaju nekih boljhih i lošijih dana, a da ponekad imaju i pravo. Jer mi dođemo i odemo za kratko vremena, a oni ostaju i primaju žene svakakvih karaktera i navika i želja. :mah
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la Misericordia » 30 tra 2012, 08:05

Osim prema ženama koje se ponašaju kao da su u privatnom rodilištu i uzmu sebi za pravo zaposjesti pola sobe svojim osobnim stvarima ili kad se ne drži do osobne higijene.
Na vlastite uši i oči se uvjerila kako se glavna sestra izderava da se sobe i žene dovedu u red pod hitno


Da, o tome je bilo riječi na obilasku - glavna sestra se sablažnjavala higijenom nekih žena, rekla je da je to prestrašno, kao da se nikad oprale nisu. Pa bude ''veselo'' doktorima na viziti (a doktori, naravno, zbog toga krive sestre), a i problema sa rezom od epiziotomije. I nama (trudnicama u obilasku) je bilo malo neugodno slušati prodike o važnosti tuširanja ... Već se kreneš poskrivećki ''njuškati'' oko pazuha jer se bojiš da si se previše oznojila na putu do rodilišta :mrgreen

Mislim da svakako nije OK zauzeti 2 noćna ormarića, plus zatrpati torbama i stvarima stol za ručanje, prozorsku dasku ili podove, za koje je važno da se pometu / operu jednom dnevno. I mene bi takve ''princeze'' izbacile iz takta :roll
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la Misericordia » 30 tra 2012, 08:09

Tv ionako nije napet tih par dana u rodilištu, meni recimo nije falio.


Meni je osobno drago da ih nema, jer bi samo ometali mir i tišinu u sobama. A bogami bih pop***ila da moram trpjeti gluposti tipa Larin izbor i Ruža vjetrova :nesvist Ali možda će nekoga tko otvori temu o ZD rodilištu zanimati i taj podatak pa sam odlučila razjasniti :)
Avatar
Misericordia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 22:11

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la zvrka » 01 lis 2012, 17:38

Samo komentar na glavnu sestru - sve naj, naj, naj, najbolje!!! Ne mogu opisati koliko mi je pomogla, to se ne zaboravlja! A nisam joj ništa, hoću reći, nemam neku vezu, ne poznamo se, a žena je toliko profesionalna, toliko te zna utješiti kad ti treba, ali te zna i spustiti na zemlju kad pretjeraš u brizi, nježno i obazrivo, svaka čast sestro Lidija! :5
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la nevenera » 01 lis 2012, 17:46

sestra lidija je super. ali koma je za one koje rode preko vikenda jer nje tad nema
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la jelatica » 15 stu 2012, 00:22

nevenera je napisao/la:sestra lidija je super. ali koma je za one koje rode preko vikenda jer nje tad nema

meni nije.... što ću kad mi nije.... KAO ZAGOVARA DOJENJE, PUNA USTA TOGA, A U BITI... MA ŠTA JA ZNAM... imala sam problema u početku s time i bila izluđena jer sam baš tila dojit....je bila sam izluđena jer kao nema mlika (zamisli 3 dan od poroda a mliko nije nadošlo!!! nebi da je to čudo) ONA MI JE REKLA: male mesnate cice teško ćete dojit.... A EVO ME DOJIM SKORO PUNU GODINU
OSTALE SESTRE SE STVARNO TRUDE oko dojenja moram priznat, baš baš.... možda ponekad na krivi način, ali štaš nisu oni psiholozi već ljudi na radnom mjestu tako da pozitivna ocjena
JEDINA PRAVA ZAMJERKA: TEK PO OTPUŠTANJU IZ RDOILIŠTA SAM ČIRNULA U PED. PAPIRE I SKUŽILA DA MI MALA IMA ŽUTICU, a da mi to nitko nije rekao.... DA SU MI REKLI NE BIH PANIČARILA ZAŠTO MI SE MALA NIKAKO NE BUDI VEĆ SAMO SPAVA, DA SU MI REKLI ZNALA BI DA JE TO RAZLOG ZAŠTO JE TREBA BUDITI I NUTKATI NA CICANJE, TJ UČITI SISATI...
MA FALILA SAM TEMU
DA SE VRATIM NA TEMU: meni su nakon poroda malenu dali jako kratko, možda 10 minuta, ne znam zašto, a ostatak vremena sam sama ležala u boksu.... i kupatila su katastrofa....
08.12.2011. Rasplesana pričalica
22.02.2014. Malena pjevalica
jelatica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 31 lis 2012, 23:27
Lokacija: blizu zadra

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la Mamazd » 15 tra 2013, 00:51

Također ne previše lijepih iskustava. glavna sestra bila je krasna prema meni u trenutku kada su me iz operacijske sale donijeli u sobu, bilo mi je užasno, strašni bolovi i kontrakcije za koje sam mislila da će trajati vječno. Pošto imam alergiju na na masu lijekova, pa tako i na dolantin (lijek protiv bolova koji se daje ženama koje su rodile carskim rezom odmah kada ih smjeste u sobu), nisam imala puno izbora nego patiti :/, sestra me je držala za ruku i sve je bilo više manje ok. Drugi dan trebalo se dignuti iz kreveta ali ja nisam mogla nikako, jedva bi se mogla okrenuti na bok, e tu je bio problem, sve one starije sestre tražile su da se dignem, a ja bi se jedva pomakla. Sljedeći dan nakon carskog reza trebalo se otuširati, uspila sam se dignuti iz kreveta i već je bilo bolje, ali kad sam ušla u wc.....!!!koma!smrad i crne gljivice na tuš kabini. to je sve što ću reći na to. i tu počinje moja priča kako sam ja najbezobraznija žena koja je ikada kročila u zadarsko rodilište(blago meni i sličnima). Pitala me jedna sestra taj dan jesam li se istuširala, ja rekla ne, pa zašto!-ona meni, ja rekla -neću, ja bi to obavila doma. I ode ona po glavnu.Uđe ona u sobu, počne urlikati na mene, svašta po meni, (iz čega se očito vidi "jaka "empatija prema pacijenticama(, a ja sam samo bila iskrena i rekla joj da mi se gadi uopće stati u japankama u kadu (bolje bi bilo da sam, lagala). Drugi dan odvede me jedna sestra u sobu koja ima svoje kupatilo, e to je bila druga priča, čisto, uredno i mirisno. Svačija iskustva su različita, pa eto i mog.
Mamazd
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 15 tra 2013, 00:34

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la Diana001 » 01 svi 2013, 22:46

Ja sam rodila prije 2 mjeseca i imam samo pozitivna iskustva. Porod je bio malo tezi, inducirani koji je nakon 16 sati zavrsio carskim. Al zahvaljujuci doktoru koji mi je bio na porodu sve je proslo u najboljem redu, bez ikakvih komplikacija.
A sto se tice sestara u rodilistu takodjer sve 5, stvarno su bile super, pomagale mi oko dojenja, jer je mali bio spavalica, uzele bi mi ga kad bi se isla otusirati jer sam bila sama u sobi. Sestra Lidija sve pohvale, ljubazna i draga a to je ono sta ti i triba u tim trenutcima.
Uglavnom sve 5 :)
slika slika
Avatar
Diana001
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 09 ruj 2012, 08:32

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la jelatica » 16 sij 2014, 17:57

Da se ispravim, nisam sigurna na koga se odnosi onaj moj post gore... pomiješala sam imena dviju sestara...slabo pamtim imena i prezimena... Ugl. iskustvo je bilo takvo ali ne znam kako se sestra zove.. jedna je bila takva a druge zaslužuju pohvalu. Mislim da bi zbog ovakvih kao ja osoblje bolnice nosi pločice s imenima.
08.12.2011. Rasplesana pričalica
22.02.2014. Malena pjevalica
jelatica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 31 lis 2012, 23:27
Lokacija: blizu zadra

Re: Rodilište ZADAR

PostPostao/la zvrka » 09 lis 2015, 12:19

Podizem malo temu...
Ovih dana ceka me drugi porod u zd rodilistu.... prvi je bio dosta traumatican ali to nije bitno sad. Zanimaju me friska iskustva, ako ih ima, posebno vezano za babice. Koliko su vam pomogle pri disanju tj. pravilnom prodisavanju trudova. Meni prosli put uopce nisu pomogle, samo je govorila- ne disete dobro, anije joj palo na pamet pokazati mi. Kostalo me to dosta i tek u zadnjih par trudova mi je pokazala i ja uhvatila ritam i skuzila da je ipak lakse kad pravilno dises! Carski izbjegnut za dlaku!
Da ne spominjem ostale stvari ali stvarno su mi te dvije primalje, jedna pogotovo, samo otezale umjesto da olaksaju.
Ako ima novih iskustava bila bi zahvalna da ih napisete!
dražesni pupoljak svibanjski 2012.
Avatar
zvrka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 815
Pridružen/a: 20 ruj 2011, 09:22


Natrag na Trudnoća i porod

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.