Sada je: 29 ožu 2024, 14:15.

AFEKTIVNE KRIZE

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la amđeo » 21 stu 2011, 10:49

Unaprijed se ispričavam ako ova tema već postoji. Treba mi pomoć.
Moja mala princeza je nedonošće (28 tj, 1. kg i 36 cm), sutra će već proslaviti svoj veliki 3 rođendan. Naime, muče nas afektivne krize. Kad se ona razljuti, tj. emocionalno uzbudi ili fizički se udari kod igranja, ili nije onako kako ona želi, dođe do tih afektivnih kriza. Izvrne cijelo tijelo, oči, koža postane sivo-ljubičasta i prestane disati. Za mene je to užasan prizor. Prvi puta se to dogodilo kad je imala nekoliko mjeseci, onda je jedno vrijeme bilo dobro, pa se opet ponovilo i sad od 7 mjeseca 3x. Svaki put mi je strašan i bojim se da se joj nešto ne dogodi. Napravili smo eeg i nalaz je dobar, sad bi morali ponoviti eeg. Doktorica mi kaže da nije to ništa i da je to normalno. Meni nije normalno da moje dijete prestane disati!! Rekla mi je da bi se to moglo ponavaljati još godinu dana. Meni sad u 2.2012. ističe dopust za njegu i bojim se ju dati u vrtić. Htjela bi ostati sa njoj doma, ali nekako mislim da mi komisija neće produljiti. Imam nalaz psihologa koji ne preporuča smještaj djeteta u vrtić. Sad tražim neuropedijatra koji bi mi pregledao dijete i gdje bi mogla napraviti eeg jer nisam zadovoljna sa eegom u ČK. Mislim da nije napravljeni kako treba; prostorija nije bila zamračena, pošto dijete nije spavalo sestra je stalno govorila probajte ju da spava, ne smijete se micati..., a niti se napravilo snimanje sa metodom "paljenja-gašenja" svijetla (ne znam kako bi to drugačije napisala). Ako tko može preporučiti neuropedijatra bila bi vrlo zahvalna.
amđeo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 pro 2008, 09:16

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la nadicab » 22 stu 2011, 10:49

te krize hvataju djecu bez obzira da li su nedonoščad ili ne, da li imaju neke teškoće ili ne.
S godinama i psihološko-emocionalnim sazrijevanjem to nestaje.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la skorpionka » 22 stu 2011, 15:54

Respiratorne afektivne krize nisu dijagnoza temeljem koje bi se produžio dopust za njegu. Jedinu u slučaju nekih drugih dijagnoza (navodiš da je dijete nedonošće) pa da se ev. nečim drugim to produljenje potkrijepi. To je neadekvatna reakcija djeteta na stres, bol, razočarenje, a činjenica je da su bez posljedica, odnosno smatraju se benignim, prolaznim problemom.

Moje srednje dijete je imalo afektivne respiratorne krize od 10. mjeseca do negdje malo prije trećeg rođendana, kada su prestale. Kažu da oko 5% inače posve zdrave djece to ima, ima i nasljednu komponentu (imala sam i ja kao mala). Moje najmlađe dijete ima intenciju da plače tim istim tipom koji dovodi do grča grkljana, ali se, srećim, do sada nije uspio onesvijestiti (ne znači da neće). Jako je bitno ne pokazati paniku jer se djeca "hrane" našim reakcijama na njihove "krize". Moj ped mi je pričao o curici koj aj eu ranoj školskoj dobi, svaki put kad nešto nije po njenom, znala izazvati ovakav spazam grkljana i izgubiti svijest. Zato je jako bitno ne pokazati strah i paniku, napadaji će se sa sazrijevanjem prorijediti i nestati. ukoliko skuži da vas njima može ucjenjivati, e onda se to zna otegnuti godinama.
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la amđeo » 12 pro 2011, 10:46

Hvala na odgovorima. Potražili smo drugo mišljenje i ponovili eeg kod DR. Sabola i on je otkrio da je nalaz promijenjen da nije sve ok kako su nam rekli. Našao je promjene i kod budnog stanja i kod spavanja i kod puštanja svijetala. Sa svom tom papirologiijom sam otišla na lječničku komisiju jer imamo kontrolno vještaćenje, i tamo su me odbili iz razloga što ne priznaju te nalaze jer su iz privatne poliklinike. Dali je to moguće?Kažu da zakon ne prizna nalaze privatnih doktora?!! Svatko ima pravo na drugo, treće ili koje već mišljenje, a kad je o djetetu riječ pa otišla bi i na kraj svijeta ako bi tako bila mirna.
amđeo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 pro 2008, 09:16

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la alexandra » 12 pro 2011, 15:41

ne mogu ti odbiti nalaze privatnog liječnika. eeg zapis je vrlo egzaktan, stoga ga može pročitati bilo koji drugi državni neuropedijatar i vidjeti da nije dobar. stoga ne može biti nikakve muljaže. tome i služe komisije, odnosno trebale bi služiti. žalite se.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la amđeo » 12 pro 2011, 16:03

žalit ću se ali ne znam kome. rekli su mi da će mi priznat nalaze od dokorice iz bolnice a ta ista dr mi je napisala da je eeg nalaz u redu. na meni je sad da odem do te dr sa nalazom iz privatne poliklinike i da mi ona na temelju tih nalaza piše opet nalaz ili će ostati pri svom da je ona u pravu i da je nalaz u redu... zavrzlama...
amđeo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 pro 2008, 09:16

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la alexandra » 12 pro 2011, 17:57

kako ne znaš kome se žalit?
jel imaš pismenu odbijenicu komisije? tamo ti piše kome se piše žalba?
ne možeš samo donijeti nove nalaze ako su te odbili. bit je u tome, kao što sam ti rekla, da nigdje u zakonu ne stoji da ne smije biti nalaz privatnog liječnika. na to se možeš žaliti da ti ukinu rješenje i onda tražiti ponovno vještačenje. s time da ti moram reći da neuredan eeg, bez potvrđene epilepsije ili neke druge bolesti, nije baza za produženje njege i ostanka doma. čak i da je dijagnosticirana epilepsija, nije nužno da se dobije produženje jer je to bolest koja se kontrolira lijekovima pa dijete može normalno pohađati ustanove.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la amđeo » 13 pro 2011, 10:27

Da pojasnim; uvijek kad sam predala papire na komisiju zvali su me po nekoliko puta da donesem još ovo ili ono. Sad da mi se to opet ne dogodi, kad sam došla predati papire zamolila sam službenicu na šalteru da upita doktore dali će im to biti dovoljno dokumentacije ili opet još nešto dodatno treba donjeti. I tada je doktorica vikala da ona to neće priznati i hoće samo nalaze doktrora iz bolnice, te mi je vratila papire i na taj način me odbila to mi rekavši (preko službenice, ja sam vani u čekaoni slušala kako se ona dere) i da se vratim s papirima koje ona traži. Oni kažu da Zakon ne dozvoljava da priznaju nalaze privatnih doktora. Zato kažem da ne znam kome da se žalim.
amđeo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 pro 2008, 09:16

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la Strudla » 13 pro 2011, 10:36

Uh,o ovome sam ja puno pisala...
Kod nas na eeg-u na Rebru su vec bile vidljive te neke promjene.Nakon eto kontrola i svega,bilo nam je bitno samo izbjegavati situacije koje do toga dovode,uglavnom kad bi bila ljuta i nesto nije mogla dobiti pa se zacenila,kad bi pala jako i tako,uglavnom nije znala plakati bez da prestane disati padne u nesvjest.Uzas,ali prodje.
Zato ne brini zbog tih promjena,moja danas ima 5 godina,vec godinu i nesto nije se zacenila,a prepametna je mudrica :)
P 18.11.'06.
T 28.9.'09
Avatar
Strudla
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 713
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 23:13
Lokacija: Zagreb

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la nadicab » 13 pro 2011, 12:03

amđeo, alex ti točno veli - u zakonu nigdje ne piše da li je nalaz od privatnog liječnika ili ne - ti predaš papire koji ti pašu za produljenje. Iskreno, ako im predaš oba papira, komisija će uzeti u obzir povoljniji nalaz.
I da, promjenjen EEG ništa bitno ne znači za produljenje njege - treba tu biti puno više, nešto od popisa bolesti i stanja za koje komisija daje produljenje - od alergija do psihomotoričkih teškoća koje onemogućuju normalni život
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la Strudla » 13 pro 2011, 19:38

Ma da,to sam htjela reci.Nije ti to osnova za produljenje njege.I dapace,kazu da se skoro nikad ne zacene recimo u vrticu,najcesce u prisutnosti roditelja.
P 18.11.'06.
T 28.9.'09
Avatar
Strudla
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 713
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 23:13
Lokacija: Zagreb

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la alexandra » 13 pro 2011, 22:33

pa ako uopće nisi bila na komisiji, onda se i nemaš kome žalit. dakle imaš dvije solucije, otići i tražiti doktoricu u bolnici da ti ponovo očita eeg od sabola i napiše nalaz pa onda predati papire. ili otići kod te iste doktorice koja se derala, mada bi je ja odmah spraćkala jer se nema kaj derat, i tražit je napismeno članak zakona koji kaže da se ne priznaju nalazi privatnika. pa nek se onda dere sebi doma jer ne traži nalaze ONA nego komisija po zakonu. :mrgreen a prijavila bi je i ravnateljici :lol
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la Fantasy » 13 pro 2011, 22:55

Alex je zakon, a kaj se tvog problema tiče, ni ja ne vjerujem da samo s tim eeg-om imate ikakve šanse, ali sam te došla utješiti je imam u obitelji jednu "padalicu u nesvijest" kad nije bilo po njenom. Strašno to izgleda, ali kak su cure rekle, to vam se u vrtiću najvjerojatnije neće dogoditi, nego klinci s tim manipuliraju roditelje na neki način. Probajte ostati hladni kad se to dogodi i ne pridavati previše pažnje tome pred djetetom i nadam se da će problem ubrzo nestati :dada
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la amđeo » 14 pro 2011, 10:51

Hvala puno cure. Nadam se da će sve biti u redu. Najbitnije je da bude sa malenom sve ok i da MR ne pokaže ništa loše. Znam da afektivne krize nemaju veze sa promjenjenim eeg, pa zato držim fige za nalaz MR kad ga uspijemo napraviti.
amđeo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 pro 2008, 09:16

Re: AFEKTIVNE KRIZE

PostPostao/la amđeo » 24 sij 2012, 10:30

Dobila sam poziv od lječničke komisije da dođem sa djetetom kod njih na kontrolu. Jeli tko isto išao na komisiju na kontrolu? Od čega se sastoji ta kontrola? :dunno
amđeo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 pro 2008, 09:16


Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.