Sada je: 28 ožu 2024, 09:54.

Generacija 2010.

Pratite generaciju svojih mališana, družite se, razmjenjujte iskustva, mišljenja i dijelite sve ono lijepo i manje lijepo što donosi život s djecom!

Moderatori/ce: latica, snowwhite

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la morena » 25 vel 2016, 10:07

Kako se vaša djeca nose s emocijama? Već sam negdje spominjala da se J. ponaša kao da ej u pubertetu, ali čini mi se da je sve gore. Ima ispade ljutnje za razne stvari, recimo neku večer smo krenuli na kupanje, ja sam nosila mlađeg do kupaone, on je išao za nama. U trenutku kad sam ja ušla u kupaonicu on počne s vrištanjem "Ne, ja sam želio biti prvi u kupaoni, zašto ste ušli prije mene..." itd... Ono, ničim izazvan, niti mi je bilo na kraj pameti da se "utrkujemo", a mislim da ni njemu do trenutka ulaska u kupaonu. I to je bio pravi ispad, on plače i ljuti se. I sve češće imamo takve "ispade". On s ničim nije zadovoljan, želi nešto nacrtati, nije zadovoljan pa se ljuti jer to nije ispalo kako je on zamislio, ljuti se jer stalno nešto "mora" (idemo ujutro k baki na čuvanje, ljuti se jer mora ići i jer mi moramo na posao a ne možemo ostati doma, popodne se ljuti jer "mora" ići doma od bake a tamo mu je baš super, navečer se ljuti jer "mora" ići na kupanje, ljuti se jer "mora" na spavanje i ljuti se jer se "mora" dići ujutro...). Ako se super igramo i vidljivo uživa, ne daj Bože da se omakne neka sitnica koja po njegovoj zamisli nije dio igre, cijelo popodne mu je pokvareno jer će se sljedećih pola sata koncentrirati na to nešto što nije bilo "dobro" i opet mu je cijeli život "težak"...

Tu je sad predškola i neki zadaci i obaveze koji su dodatna prilika da s nečim ne bude zadovoljan (tipa zašto ne može naučiti čitati u jednom danu :roll ). Mislim da nije predškola uzrok (koja mu je najveća promjena u životu trenutno), počelo je to sve prije, ali nije da nam baš pomaže s obzirom da pruža dosta materijala za ne znati nešto novo oko čega se može ljutiti :ajme

Kako da mu pomognem? Jel moguće naučiti ga da se koncentrira na pozitivne, a ne negativne stvari? Moje tehnike ohrabrivanja, ukazivanja na dobre stavri, pohvala, objašnjavanja... niš ne pali.
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la Hajdi » 25 vel 2016, 11:00

Morena moguće je da je ovo faza koja će proći sama od sebe. Ja bih pokušala s preusmjeravanjem pažnje kad on počne s ljutnjom. Ne objašnjavati i zapletati se u situaciju, nego preusmjeriti na nešto sasvim drugo. Također bih rekla da je on otkrio da najviše pažnje dobije kad napravi scenu, i sad to iskorištava, a mlađi je sve veća i veća konkurencija za pažnju roditelja. Što se tiče čuvanja kod bake, znam da vam je komplicirano ali iskreno on ti je zreo za kolektiv i dnevna rutina mu je predosadna i pruža mu premalo izazova, zato vas dribla za svaku stvar.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la snowwhite » 25 vel 2016, 13:30

potpisujem Hajdi.
Kod nas je slično.
Savjetovali su mi da mu samo dam do znanja da sam shvatila da ga to nešto ljuti i ne razglabam i onjašnjavam previše. Ono Razumijem da bi htio da ostanemo svi zajedno ko kuće i ne moraš ići baki. Znaš to će biti za vikend. I usmjeriti da se skupa veselimo vikendu.
Trudim se i učim.
Išla sam kod vrtićkog psihologa, sad će i ona s njim više raditi.
Moj je intelektualno i motorički napredniji no emocionalno se još nije razvio. Tako ona kaže.

Ovaj tjedan u vrtiću uče vezanje vezica. Tako si je teta zadala i uz neku brojalicu uče. Odmah je prvi dan naučio. Jako je ponosan a i mi. Doma smo gledali demonstraciju, pljeskali, hvalili. :mrgreen
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la morena » 25 vel 2016, 13:48

OK, prvi korak mi je da ja budem :lebdi (nisam eksplozivna ni živčana, smatram se prilično smirenom osobom, ali zalomi se da me fakat izbace iz takta :zub )
Drugi korak (malo sam razmišljala i shvatila da tu možda štekam) - pružiti mu više emocionalne podrške. Očito mu ne znači puno da mu ja kad je nezadovoljan objašnjavam i ukazujem što je super napravio, ili konstatiram da je ljut i nezadovoljan pa ćemo dalje kad se smiri (a on se teško smiruje) - mislim da bi mu više značilo da ga zagrlim i POKAŽEM MU, a ne samo kažem, da razumijem kako se osjeća. Ali tu ja imam kočnicu jer ne volim na taj način izražavati emocije i zapravo mi je neugodno kad netko pokazuje previše emocija i traži utjehu. Jer baš ne shvaćam tu potrebu. Ali čini mi se da to njemu treba.

I zanimljivo mi je ovo što je Hajdi rekla za kolektiv... Nisam o tome razmišljala, ali možda ima i tu nešto... Do unazad recimo pola godine on je zapravo bio u malom kolektivu, jer je moja mama čuvala nekoliko djece, ne samo mojia dva. Kad je J. bio mali, bilo ih je po 6 u ekipi na čuvanju. Ali sad bi mama polako u "penziju", kako su ovi veći okrenuli u školu i više ne dolaze na čuvanje nije uzimala novu generaciju, jedno joj dijete više ne dolazi zbog financijskih razloga, i zadnjem malcu je mama bila trudna i rodila, pa je sad trenutno doma, dođe koji put tjedno na igru. Tako da su u zadnje vrijeme moji uglavnom sami kod bake. Možda mu stvarno i to na neki način smeta...
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la Hajdi » 29 vel 2016, 15:24

Zaboravila sam vam reći da smo se upisali u školu! To je bilo dosta neformalno jer nas je upisivala učiteljica koju znamo inače s penjanja pa smo malo popričali o svemu. G je nacrtao stvarno lijepi crtež, neku kućicu, koristio ravnalo, šablone, razne bojice, sve što je našao na stolu ispred sebe, na kraju se i potpisao. Sad ga najviše brine cijepljenje pred školu :ajme to mu je grozno. Mi ga ohrabrujemo na sve moguće načine.

Na penjanju nam je rekla trenerica da mu ide super i da ga svakako slijedeće godine upišemo u stariju grupu. Eto, polako se slažu obaveze a nije još ni početak škole. Vjeronauk će nam biti jednom tjedno u župi, a muzička pripremni stupanj također je jednom tjedno. Zasada sanjamo o harmonici.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la morena » 29 vel 2016, 15:50

I nas uskoro čekaju upisi za školu. Prvo idemo u školu na razgovor i procjenu kod pedagogice, a onda na pregled u školsku ambulantu. J. isto već sad cmolji da ne želi na vađenje krvi i cjepljenje. Što me uopće ne iznenađuje :zub
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la Hajdi » 29 vel 2016, 16:15

Morena vi ste obavezni ići u školu ili se nadate odgodi?

Da napišem još da smo prošli tjedan išli kod zubarice, pohvalila ga je za lijepe zube i premazala mu trajne šestice pa se mrštio i pljuvao slijedećih sat vremena zbog gadnog okusa.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la morena » 29 vel 2016, 17:01

Razmišljala sam o odgodi, ali nakon raznih za i protiv, mislim da je bolje da krene u školu s djecom koju je sad upoznao u predškoli, uključujući i prijatelja s kojim je doslovno odrastao, a općenito se fino oslobodio tamo. Mislim da bi mu veći šok bio ponavljanje predškole s nepoznatom ekipom djece i vjerojatno novom tetom (makar do sada su imali nekoliko zamjena i nije mu to bilo nešto što bi ga zbunilo). I iskreno, termin predškole nam se teško uklapa u raspored. Sa školskim rasporedom bi s vremenom mogli uključiti i neke sportske aktivnosti u popodnevnim satima, ovako teško. Nadam se da mi se ta odluka neće nagodinu osvetiti s obzirom na ovo što sam pisala u prijašnjim postovima. Vjerojatno se radi o tome da mu emocionalna zrelost nije na razini inteletualne i motoričke, kako je i Snow napisala za svog. Nadam se da će svakim danom to ići na bolje, zadnjih dana je recimo super. Bude povremenih cendranja, ali neke situacije za koje sam mislila da će biti "pipljive" su super prošle.
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la snowwhite » 04 ožu 2016, 09:11

morena mislim da si dobro odlučila.
Ja mislim da smo si mi roditelji sad dali previše prava i petljamo oko nečega za što nismo stručnjaci. U moje doba se išlo u školu ako si do 1.9. napunio 6. ok tada sam sve geldala iz druge perspektive ali ne sjećam se razlika i odstupanja među klincima. Meni je odgoda privlačna samo zato što djetetu "pustimo" još jednu godinu djetinjstva duže jer kad krene u školski sustav nema povratka. Moj školarac je imao 6 godina i 11 mjeseci. To je ogromna razlika. On je bio i više nego spreman. Zapravo svi su mi se poredali tako da će ići sa više od 6 i pol u školu. To je zaista najbolje. Ali kažem ako su stručnjaci stavili granicu na 1.4. ne vidim potrebu za odgodama osim u specifičnim situacijama.
U našoj vrtićkoj grupi su samo 2 curice školski obveznici. Jedna ide u školu a za drugu se premišljaju iz nekih svojim, po mom mišljenju neopradavnih, razloga :roll

Moj petogodišnjak ima još do iduće školske godine da i emocionalno sazrije. Što god to točno bilo :/
Prošli tjedan su u vrtiću učili vezati vezice. Većina je bila vrlo uspješna i savladala tehniku. Jako su se veselili i tete su im zbilja od toga napravile pravi događaj. SAd još samo moramo kupiti cipele s vezicama jer su sve na čičak :lol
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la Mrđi » 04 ožu 2016, 12:36

Ja jucer u vrtic, a teta kaze: mamaon vam je procvao u mjesec dana. sve zna, oslobodio se, ne plače kad nije po njegovom, priča, traži, sinteza i analiza mu ide super, matematiku voli stalno nesto zbraja, procrtalo dijete (do sad je crtalo kamenja i angry birdse :p ). Tako da i mjesec dana je puno a kamoli ne godina dana . djeca se brzo mijenjaju. to sto bi mi tili da oni puno duze budu djeca i ovisni o nama ne ide. Pustimo ih da se razvijaju i rastu svojim tempom i samo uzivajte u njima. ;)
Samo se srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo. (Mali Princ)
Avatar
Mrđi
mami me el Camino
 
Postovi: 5995
Pridružen/a: 04 tra 2005, 15:29
Lokacija: s pogledom u nebo

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la morena » 05 ožu 2016, 14:52

Tak si ja nekako mislim, koliko god bi bilo lijepo što duže biti doma bez obaveza (ali s obzirom na predškolu, obaveza ionako postoji), oni rastu i trebaju nešto više da napreduju, posebno sad kad im to najbolje ide. Pa što bi ja s njim doma još godinu dana, prešišat će me u matematici, nek maltretira učiteljicu s brojkama, a ne mene :lol
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la May » 30 stu 2016, 13:13

Tražim ja di e naš topic, jedva ga pronašla. Al dobro je, još nas nisu izbacili sa foruma zbog lijenosti. Valjda je to takva generacija. :lol
I tako, dogurali smo manje više do predškolske dobi. Ja još ne mogu vjerovati da će moja H dogodine u školu. Nekako mi je prebebasta. Imam stariju kćer u 7. mom razredu i znam da ih ne smijem uspoređivat, al ona je u ovoj dobi bila daleko zrelija ( a čak ni ona nije htjela ići u školu :lol ). Upisala sam je na engleski ne bi li malo stekla kakve radne navike i da se uozbilji po tom pitanju. Sat traje samo 35 minuta i to odsjedi, al kad je poslije sata pitam što su učili ona kaže npr. " Učili smo kako se kaže torba, stol, olovka...", onda ja pitam: "Pa kako se kaže torba?", H: "a ne znam.", "A stol?", H: "Ma ne sjećam se...". Uglavnom skoro ništa nikad ne zapamti. Onda kući ponavljamo tri iste riječi pet dana. Nakon toga eventualno zapamti dvije. Kad je nakon 5 dana neponavljanja pitam kako se kaže nešto od toga, ona je naravno opet sve zaboravila. Bude li takva u školi, upucatću se :hahaha .
Kakvi su vaši? Pokazuju li interes za školu i slične aktivnosti?
M - 2003 slika
H - 2010 slika

Made by May
Avatar
May
ima zubi ko vuk u Crvenkapici
 
Postovi: 1490
Pridružen/a: 19 svi 2010, 20:43
Lokacija: u nekoj zemlji ko zna gdjeeeee

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la Hajdi » 30 stu 2016, 14:23

Mi smo već u školi, u prvom razredu. Školom smo zadovoljni, G se dobro osjeća u razredu i lijepo prati rad u školi.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la morena » 01 pro 2016, 09:21

I mi smo u školi, nakon svih mojih briga što i kako, bi li ga upisali ili ne, pokazalo se da smo dobro procjenili. U školi je super, ide bez problema, sve zapamti na satu, jako pazi da napiše svu zadaću, dobro se snašao u razredu s djecom (što me najviše brinulo), aktivan je i javlja se na satu... Malo se mučimo kad je popodnevna smjena pa zadaću pišemo navečer poslije škole, jer više voli napisati zadaću dok smo mi doma, nego drugi dan prije škole kad je s bakom ili djedom. Onda nekad bude malo cminzdrenja, ali tu ga skroz razumijem :lol Ali i tog je sve manje. Uglavnom, u godinu dana je jako sazrio, pravi je dečko :mrgreen
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Generacija 2010.

PostPostao/la snowwhite » 08 pro 2016, 11:33

U tijeku nam je naša tradicionalna humanitarka
Najdraže MiBovke,
tradicionalna božićna akcija u sjećanje na našu članicu RLmamu nastavlja se i ove godine! Kao i prošle godine odlučili smo pored djece naše RLmame darivati i djecu forumašica koje su trenutno u teškoj situaciji.
Prikupljanjem novčanih priloga kroz donacije i aukcije pokušavamo makar malo uljepšati ovo blagdansko vrijeme djeci članica foruma koje su trenutno u teškoj situaciji. Po završetku akcije donacije će se ravnomjerno raspodijeliti na ukupan broj djece. :xmasfamily
Ove godine sredstva se prikupljaju za desetero djece, a kako bi zaštitili njihovu privatnost korisnici će i ove godine ostati anonimni.
:bdrvce BOŽIĆNA AKCIJA TRAJE OD 03.12.2016. – 22.12.2016.! :bdrvce


Personalizirana pisma u ime Djeda Mraza vašoj djeci piše naša Ddabily ovdje Pisma iz vilenjačke radionice.

Vaše avatare će vam MON ublingati ovdje Xmas bjuti salon is open, again!.

Svoje proizvode i druge stvari možete na aukciju dati ovdje AUKCIJE - 2016. Čekamo ajvar, kulen i kobasice, domaću marmeladu i med!

Ako trebate ili tražite nešto posebno, napišite to ovdje Trebam... Imaš? Daj! - 2016
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Prethodna

Natrag na Od prvih koraka do prvog razreda

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.