Sada je: 28 ožu 2024, 10:26.

Matura 2022.

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

Matura 2022.

PostPostao/la barbara » 29 stu 2021, 22:48

Zna li netko objektivno je li teža matura iz biologije ili kemije? Je li pametnije pisati oboje iako se onda odabire predmet s boljim rezultatom ili se posvetiti jednom predmetu i kojem?

Pripreme iz biologije? Jesu li ikakva pomoć ili su obično bacanje novaca? Pisati kemiju s pripremama ili biologiju bez priprema? Pisati oboje s pripremama ili pisati oboje s pripremama samo iz kemije a biologiju sam spremati? Zna li netko mijenja li se puno matura u ovoj reformi i što bi vi izabrali? Oba predmeta su na podjednakoj razini - ne jako dobroj ali dovoljnoj predznanja i ocijene su jednake iz oba predmeta.
barbara
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 29 stu 2021, 22:43

Re: Matura 2022.

PostPostao/la Adorabla » 29 stu 2021, 22:52

Pitanje je kakav je profesor.
Moj savjet je prvo izabati faks pa onda mozgati i drugi savjet riješiti probne mature iz jednog i drugog predmeta pa odlučiti.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Matura 2022.

PostPostao/la barbara » 30 stu 2021, 00:19

Adorabla je napisao/la:Pitanje je kakav je profesor.
Moj savjet je prvo izabati faks pa onda mozgati i drugi savjet riješiti probne mature iz jednog i drugog predmeta pa odlučiti.


Za fakultet treba ili matura iz biologije ili iz kemije zato i je dilema. Može se birati ili pisati oboje, a u slučaju da se piše oboje broji se samo ona čiji je rezultat bolji.
Predznanje je skoro identično iz oba predmeta.
barbara
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 29 stu 2021, 22:43

Re: Matura 2022.

PostPostao/la medo14 » 30 stu 2021, 10:57

- oba predmeta su izborna, znači preporuka je da oba predmeta prijavi. pa do kraja roka (negdje u 5. mjesecu ne znam točno) donese odluku.
- a može i na oba izaći pa što bude bolje, ako ne prođe neki predmet nema nikakve posljedice
- moja kćer je morala na oba predmeta. kod biologije su pitanja bila na nivou povezivanja i neke logike a nisu na taj način učili u školi, tipa pitanje koje povezuje znanje iz biologije i fizike. ali ipak kaže da je kemija teža. ali mislim da je to jako individualno i ovisi o znanju i interesima
- preporuka je da uzme staru maturu, npr. prošlogodišnju i riješi i vidi postotak
- također si može pogledati koliko bodova je bio prag upisa i neka si načelno izračuna bodove, uz bodove od ocjena neka ubaci bodove pretpostavljene s mature (to je osobna procjena znanja)
- po meni je bolje uzeti jedan predmet i njega učiti i na to ići, obzirom da nisu oba obavezna. pripreme su zgodne jer daju neki ritam učenja i tjera te na redovitost. sve se to može sam doma ako je osoba disciplinrana. moja je išla na pripreme a za neke stvari i na privatno instrukcije jer je imala rupe u znanju.
- kod procjene koji predmet najviše spremati jako je važno koji nosi najviše bodova za upis. to je ključno. jer dobro riješena matura iz tog ključnog predmeta je dobar korak za upis.
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: Matura 2022.

PostPostao/la Kris2 » 30 stu 2021, 13:45

medo14 je napisao/la:- oba predmeta su izborna, znači preporuka je da oba predmeta prijavi. pa do kraja roka (negdje u 5. mjesecu ne znam točno) donese odluku.
- a može i na oba izaći pa što bude bolje, ako ne prođe neki predmet nema nikakve posljedice
- moja kćer je morala na oba predmeta. kod biologije su pitanja bila na nivou povezivanja i neke logike a nisu na taj način učili u školi, tipa pitanje koje povezuje znanje iz biologije i fizike. ali ipak kaže da je kemija teža. ali mislim da je to jako individualno i ovisi o znanju i interesima
- preporuka je da uzme staru maturu, npr. prošlogodišnju i riješi i vidi postotak
- također si može pogledati koliko bodova je bio prag upisa i neka si načelno izračuna bodove, uz bodove od ocjena neka ubaci bodove pretpostavljene s mature (to je osobna procjena znanja)
- po meni je bolje uzeti jedan predmet i njega učiti i na to ići, obzirom da nisu oba obavezna. pripreme su zgodne jer daju neki ritam učenja i tjera te na redovitost. sve se to može sam doma ako je osoba disciplinrana. moja je išla na pripreme a za neke stvari i na privatno instrukcije jer je imala rupe u znanju.
- kod procjene koji predmet najviše spremati jako je važno koji nosi najviše bodova za upis. to je ključno. jer dobro riješena matura iz tog ključnog predmeta je dobar korak za upis.

Potpis, ove godine su pitanja iz biologije bila dijelom skoro pa iz opće kulture, a gradiva je puno i moraš sve naučiti jer ne znaš kakva će pitanja biti, bez obzira na to Kemija je mislim teža osim ako si baš dobar u tome i imaš dobre profesore. Lea je za dodatne bodove pisala na kraju fiziku bez ikakvih priprema radije nego kemiju recimo (ali oni su imali baš loše profesore i u osnovnoj i srednjoj Lea)
Avatar
Kris2
Danadadila
 
Postovi: 11416
Pridružen/a: 28 srp 2002, 11:21
Lokacija: Zagreb

Re: Matura 2022.

PostPostao/la barbara » 28 pro 2021, 23:44

Išla bi na prehrambeno-biotehnološki fakultet ali ja sam nešto načula da posla za te baš i nema, a da je faks težak. Zna li itko išta o tome? Kakvo je stanje sa zapošljavanjem nakon pbfa i koja je bolja alternativa…
barbara
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 29 stu 2021, 22:43


Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.