Stranica: 1/2.
strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 13:25
Postao/la TiFilMama
evo pravila sam strudlu od visanja s kupovnim korama i za sada mi se one od Tene cine najbolje
uglavnom mene zanima kako vi pravite strudlu
ja na svaku koru namazem ulje, stavim 3 kore i na zadnju posipam visnje, secer i mrvice
ali nikako da odredim koliko visanja trebam staviti, pa ih nekada stavim previse, a nekada premalo
na kraju zarolam tijesto i premazem ga s uljem
kada je gotovo, premazem ga s vodom i pokrijem s krpom, da tijesto odpusti
i da, jako bih htjela probati sama napraviti tijesto za strudlu, pa ako ima netko recept i upute, jer mi se cini da je to dosta komplicirano
Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 13:35
Postao/la sandram
Od kada sam dobila recept za Fine strudle tj sa onim "umakom" (ne znam kako bih drukcije nazvala) radim samo tako.
U posudi se umuti: 2 jogurta, 1,5 casa secera, 2 case grisa, 1/2 case ulja, 1 PZP, 1 vanilin secer i 3 jaja. Ostavi se u hladnjaku pola sata. Time mazem koru, stavim jos jednu koru i isto premazem pa trecu koru na koju stavim voce ili sir ali samo po sredini i onak malo deblje. Preklopim s obje strane na kojima nema punjenja i stavim u tepsiju. Dalje kao i ti, ali pri kraju ih namazem jos sa vrhnjem u koje sam umjesala secer. Kada radim visnje, stavim preko njih malo krusnih mrvica koje upiju sok.
Kore ne znam raditi, kupim na trznici svjeze kod jedne zene tako da ipak radim s domacim listovima.
edit: kolicina umaka je za tri strudle.
Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 13:48
Postao/la TiFilMama
Preklopim s obje strane na kojima nema punjenja i stavim u tepsiju. Dalje kao i ti, ali pri kraju ih namazem jos sa vrhnjem u koje sam umjesala secer.
ovo preklapanje, preklopis preko sredine, gdje su visnje i onda zarolas onaj dio koji nema visanja, gdje je samo "umak"
ti ne mazes s uljem kada stavis u tepsiju, nego s vhnjem i secerom, ako sam dobro razumjela
da li premazes s vodom kada je gotovo?
Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 13:51
Postao/la JiA
Meni su Clarum najfinije od gotovih kora.
Obicnu strudlu radim tako da svaku koru premazem otopljenim maslacem, visnje razbacam na svaku ili svaku drugu koru, premazem sve skupa opet maslacem, pecem, a kad su gotove prekrijem ih mokrom krpom.
Volim i ovu sa filom od griza

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 13:53
Postao/la sandram
Ne, ne rolam uopce. Preklopim prvo jednu stranu, onda drugu preko punjenja. Znaci, strudla je "smotana" u tri poteza.
Ne mazem uljem jer je mekano od tog vrhnja sa secerom, samim time ne mazem ni vodom.
Malkice pouljim tepsiju prije nego stavim strudle.
Ja strudle najcese radim od jabuka (tu dodam malo cimeta ili grozdjica, ponekad i malo orasa), visanja, sira, kombinacija sir-bundeva, tresanja.
Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 13:59
Postao/la TiFilMama
Preklopim prvo jednu stranu, onda drugu preko punjenja
nis ne kuzim
ovak, imas kore i na sredini trece kore su visnje
i onda preklopis prvo jednu stranu- do kuda?
skroz preko one druge strane?
Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:12
Postao/la sandram
Na sredini je punjene, znaci kora je podjeljena na trecine. Prvu praznu trecinu preklopis taman preko punjenja i onda isto napravis sa onom drugom praznom trecinom (znci preko punjenja, ali na njemu je vec kora pa preko nje).
Sad sam se sjetila, pitaj mamu ona ziher zna jer je ta strudla u ovim krajevima poznata. Ovako pismenim putem je bas tesko objasniti, a jednostavno je da ne moze jednostavnije

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:15
Postao/la JiA
ja taj fil mazem po cijeloj kori i onda motam normalno ( jest da je gnjecavo, ali uspijem ).

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:22
Postao/la olja

ni ja nista ne kuzim...
sandram, jel to znaci da idu tri kore pa fil pa onda odozgo 6 kora? to onako, kad iseces strudlu...?
Inace radim kao i TiFIlMama, a ako me ne mrzi, radim i ovako (ali to nisu tanke kore vec debele pa se filuje samo jedna):
2 jaja, 1/4l mlijeka, 1/2 kvasca, 1 zlica margarina, malo soli i onoliko brasna da se umesi glatko tijesto. Umesiti tijesto od svih sastojaka (osim margarina), razvaljati koru, premazati je s malo rastopljenog margarina, preklopiti, razvaljati opet, premazati, preklopiti, razvaljati (

) i filati. Radim ih i sa sirom ili mesom ali su mi omiljene s visnjama.
Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:22
Postao/la folne
Varijacija savijace od visanja/tresanja.<
><
>Gotove kore(listovi za savijacu), moja preporuka Zlatno tijesto pekarnice Zagreb u samoposlugama <
><
>Pomijesa se: 3 jaja, 3 jogurta, 2 salice secera (moze i manje), 1 salica ulja, pola salice grisa, 1 vanili secera i 1 prasak za pecivo. Ostavi da odstoji 15 minuta.<
>Protvan/tepsija se premaze uljem, margarinom-po zelji i slaze se -kora, premaze gore opisanom smjesom, opet kora, premazati i tako potrositi pola kora (cca 5 ako kupujete po komad) staviti malo vise smjese i rasporediti voce. Nakon voca opet kora pa smjesa sve do kraja i zadnju koru po vrhu premazati malom kolicinom smjese. Peci 30 min na 180 stupnjeva.<
>Super je i s
eskvama i marelicama, ali mi s jabukama recimo nije fin.<
po ovom receptu ja radim. ništa ne motam i preklapam nego samo slažem.
Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:26
Postao/la sandram
Ne, ne, ne 6 kora. Kora, fil, kora, fil, kora pa voce ali samo po sredini. I onda the preklapanje
Aj da pojednostavimo: moze se i motat ovako kao JiA (ja nisam probala)

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:27
Postao/la JiA
sandra, ako te tjesi, ja kuzim the preklapanje

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:30
Postao/la TiFilMama
Znaci, strudla je "smotana" u tri poteza.
ma mene je ovo zbunilo
ustvari je strudla smotana u 2 poteza, ako sam pratila na satu?
ako niti sada ne skuzim, onda zovem mamu

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:33
Postao/la sandram
Tifilmama, ako stavljanje voca ne racunamo kao potez, onda mozemo i tako reci
Znaci, ne moras zvati mamu
JiA, tjesi me

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:35
Postao/la TiFilMama
cuj, necu biti skromna, dat cu si peticu!

Re: strudla od visanja
Postano: 03 srp 2008, 14:35
Postao/la olja
ajd', reci cu i ja da sam skuzila
ne, bez zezanja, sad stvarno jesam

Re: strudla od visanja
Postano: 04 srp 2008, 08:29
Postao/la JednomCuPostatiMama
daj kak niste skuzile, to vam je kao iz reklame za Milku "I onda je mrmot zavio cokoladu" (ili vec tako nesto, i on pokaze kako se cololada umota u aluminij

)
Re: strudla od visanja
Postano: 04 srp 2008, 08:41
Postao/la JiA
I onda je mrmot zavio cokoladu"
JCPM,

ooooooooooooooodlicna usporedba.
Svizac, svizac je zamotao cokoladu

Re: strudla od visanja
Postano: 05 srp 2008, 21:13
Postao/la TiFilMama
2 jogurta
sandram, a koji jogurt ti koristis?
Re: strudla od visanja
Postano: 05 srp 2008, 23:00
Postao/la sandram
Bilo koji, najcesce tekuci.
Re: strudla od visanja
Postano: 05 srp 2008, 23:25
Postao/la olja
JCPM, e, taaakvo objasnjenje meni treba - sve sto ima i najmanje veze s cokoladom odlicno razumem

Re: strudla od visanja
Postano: 05 srp 2008, 23:33
Postao/la Ina66
i ovo je forumski recept, ne znam čiji, ali meni je mrak
Savijaca od visanja
1 pakovanje jufke
3 case cvrstog jogurta
1 casa* ulja
1 ipo casa griza
2 case secera
1 prasak za pecivo
1 vanilin secer
1 kg jabuka
1/2 kg visanja
*casa od jogurta
Napravit fil tako da pomijesate sve osim jufke , jabuka i visanja.
Jabuke ogulit i izrendat.
Stavit 1. list pa skrto sa filom, stavit 2. list, pa opet fil (malo vise), stavit 3. list pa opet fil (slobodno ), pa jabuka i na kraju visnje (fino rasporedit, da ima svugdje). Zarolati.
Tepsiju ne treba uljiti, najbolje bi bilo sa onim papirom za pecenje.
Izadju 4 rolade, pa sastojke rasporedite da ne fali ili ne pretekne.
Peci na 180°C oko 40 min.
Pustiti da se ohladi u zatvorenoj pecnici.
Rezati ohladjeno.
Re: strudla od visanja
Postano: 07 srp 2008, 13:41
Postao/la JednomCuPostatiMama
offtop: drago mi je da sam vas nasmijala

Re: strudla od visanja
Postano: 17 srp 2008, 07:59
Postao/la TiFilMama
jucer radila po receptu od sandram
mljac

Re: strudla od visanja
Postano: 17 srp 2008, 10:06
Postao/la anlan
I meni su te savijace koje se rade s grizom i casama jogurta najfinije, navodno se mogu raditi i s cokoladom, ali nisam probala.
Re: strudla od visanja
Postano: 05 kol 2008, 22:54
Postao/la kruska
otopljenim maslacem premazem koru i na nju stavim visnje koje posipam sa secerom pomjesanim sa vanilin-secerom. Stavljam po dvije kore i ne stavljam puno visanja. Kad ih zarolam i poslozim, jos jednom premazem. pecem na papiru za pecenje, a pred kraj zalijem sa vrhnjem za kuhanje. Mljac.
Re: strudla od visanja
Postano: 05 kol 2008, 23:05
Postao/la dazd
ja štrudlu od višanja radim s kremom
kratko prokuham višnje ,
zašećerim dobiveni sok
umiješam 2 žlice gustina da dobijem kremu
i s tim filujem kore
puno bolje nego sa samim višnjama
Re: strudla od visanja
Postano: 06 kol 2008, 07:40
Postao/la MalaSirena
Za štrudlu sama vučem kore (zato to i radim jednom godišnje

). Prvo razbacam po jednoj strani kore komadiće maslaca i posipam obilato s mrvicama, stavim dosta višanja po tim mrvicama, obilato posipam šećerom i cimetom pa gore orasi (otkrila sam da mi je tak prefino) i zarolam.
Re: strudla od visanja
Postano: 08 kol 2008, 21:02
Postao/la antonia
ja imam recept slican sandrinom, ali bez jaja:
3 jogurta, 2 case secera, 1,5 griza, 1 ulja, prasak za pecivo, vanilin secer. pomijesam sve zajedno i ostavim pola sata. mazem prvu koru sa 5 zlica smjese, stavim drugu, opet 5 zlica smjese pa trecu, 5 zlica smjese i po sredini visnje. napravim 3 takve i pecem na 200 C. reze se malo ukoso.
moji to obozavaju

Re: strudla od visanja
Postano: 20 lip 2009, 14:31
Postao/la LTL
antonia, ove višnje na kraju kaj staviš,ide li šećera na njih? ako ide koliko? a cimet? hvala unaprijed!