Sada je: 29 ožu 2024, 07:39.

K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

Moderatori/ce: Hope77, mrava

K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 05 vel 2014, 22:11

Potica, pobjednica zadnjeg istraživačkog kruga, zadala nam je novu temu :)

U veljači istražujemo LCHF - prehranu s malim udjelom ugljikohidrata

Prijave s fotkama (maksimalno 2, autorske) šaljite objema moderatoricama (Leni i Solei).


Prijave se primaju zaključno s 25.02. :mah

:kino
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 06 vel 2014, 11:59

prijava br. 1 - Lena

Punjene tikvice

za 3 osobe:
5 tikvica srednje veličine
450 g mljevenog mesa (ja sam uzela svinjetinu)
1 luk
1 manja mrkva
3 dcl pasirane rajčice
sol, začini po želji
2 dcl milerama
parmezan za posipavanje

Tikvice razrezati na pola po dužini i izdubiti im onaj mekani dio u sredini (napravite lađice od njih). Poslagati ih u odgovarajući pekač koji ste lagano namastili. Propirjati narezani luk i naribanu mrkvu te staviti pirjati mljeveno meso. Posoliti i dodati začine po želji (ja stavljam korijander i lovorov list te bosiljak). Kad meso bude pirjano, dodati pasiranu rajčicu i pustiti samo da proključa te maknuti s vatre. Puniti lađice s nadjevom i staviti peći na 200 stupnjeva u pećnicu nekih pola sata. Izvaditi iz pećnice, staviti na vrh lađica vrhnje i posipati parmezanom. Vratiti u pećnicu na još desetak minuta.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 06 vel 2014, 12:18

prijava br. 2 - Lena

Focaccia

60g sitno mljevenih badema
35 g mljevenog zlatnog lana
20g psyllium praška
1 žličica praška za pecivo
3 žlice krem sira
2 izmješana velika jaja
200 g naribanog tvrdog sira (ja sam koristila Šokac, ali ispada jednako dobro sa sirevima tipa Gauda, Ementaler itd.)
125g naribane Mozzarele
1 žličica jabučnog octa
1 žlica kiselog vrhnja
5 žlica vode
1 žličica soli

Zagrijati pećnicu na 170 stupnjeva. Izmiješati dobro sve sastojke i rasporediti na lim s papirom za pečenje. Smjesu bi trebalo razvući na otprilike 25x33cm. S obzirom da se smjesa lijepi za ruke dok ju tanjite, probajte ih navlažiti vodom pa će se manje ljepiti. Stavite peći otprilike 20 min., tj. dok se rubovi ne zasmeđe i dok ne dobije lagano boju u sredini. Prohladite i razrežite na 9 kriški. Kad se do kraja ohladi spremite u posudu s poklopcem koji dobro drži i spremite u frižider. Tako čuvano vam može koristiti po 4-5 dana.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 09 vel 2014, 20:58

prijava br. 3 - Neve

Savršena LCHF mini pizza

Sastojci:
srednja cvjetača
2 jaja
začini
tijesto za pizzu može se lako napraviti i odlična je zamjena za klasično tijesto, moram reći da je preukusno i hrskavo

Postupak:
Prvo se napravi "riža" od cvjetače - izdriba se cvjetača na ribež ili se iscjecka na multipraktik.
Staviti rižu da se kuha u vodi, kad voda proključa kuhati još par minuta.
Staviti rižu da se ocijedi kroz cjedilo i dobro ohladi.
Kad se riža ohladila staviti ju u gazu i ocjediti višak vode.

slika

U ocjeđenu rižu dodati jaja i začine po želji.
Razvaljati tijesto po papiru za pečenje. Ja izvadim žlicom i bacim na papir pa samo oblikujem žlicom u oblik kruga.
Peći u pećnici na 200°C oko 20-30 min.

Kad je tijesto pečeno staviti fil po želji i peći dok se sir ne otopi tj jako kratko.
Ja sam radila od tunjevine Riomare, gauda sira i jednog narezanog većeg šampinjona.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 09 vel 2014, 21:02

prijava br. 4 - Latica

Fritaja s prokulicama, tikvicama, pancetom i sirom - iz Dobre hrane, br. 33

za 4 osobe:
4 fete pancete narezane na komadiće
1 manja glavica luka, sitno nasjeckanog
15-ak prokulica
1 tikvica
8 jaja
0,5 dcl mlijeka
10 dag tvrdog sira, ribanog

Prokulice kratko prokuhati u kipućoj vodi i kad omekšaju ocijediti i ostaviti sa strane. Ako su veće, prerezati ih na polovine. Na tavici popržiti pancetu i zatim je izvaditi, a na masnoći popržiti luk, zatim tikvice nasjeckane na kolutiće i prokulice. Vratiti pancetu. Jaja zamutiti u zdjeli, dodati mlijeko, sol i papar, ribani sir. Preliti po povrću pa zapeći na srednje jakoj vatri. Dobar tek!

Samo da dodam - ovo gore je orginalni recept. Ja kad sam pravila zaboravila sam na mlijeko i stvarno mi nije ni trebalo u jelu ;)


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 11 vel 2014, 14:05

prijava br. 5 - Teutonija

MUSAKA

Za cc 6 osoba.
SASTOJCI:
1 glava kelja
1 paket baby mrkvica, po želji, ja sam stavila jer sam imala kuhane
2 tikvice, narezati na tanko, posoliti i ocijediti
3 velika luka
1.2 kg miješanog mljevenog mesa
1 dl paradajza iz tetrapaka
sol, papar, mljevena crvena paprika
30 dkg ribanog sira
300-400 ml kiselog vrhnja ili milerama, mora biti masnije
1 paketić parmezana

POSTUPAK:
Listove kelja odvojiti, odrezati debeli dio korjena i kratko blanširati u slanoj vodi, dobro ocijediti.
U međuvremenu luk sitno nasjeckati i dinstati na kokosovom ili maslinovom ulju, dodati meso, začine i dinstati dok meso nije gotovo, pred kraj začiniti i dodati paradajz. Prokuhati još malo dok ne ispari višak tekućine.
U veliki duboki protvan slagati redove:
-kelj
-meso
-tikvice ili mrvica (može i jedan red tikvice u drugi mrkvica)
-ribani sir
-bešamel (zagrijati vrhnje ili mileram i u njemu otopiti parmezan)
pa tako 3-4 puta slagati redove
Završava se sa sirom i bešamelom.
Zapeći u pećnici oko pola sata na 180-200 stunjeva.
Mi smo jeli uz potočarku i friške krastavce na salatu.

slika

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 11 vel 2014, 14:05

prijava br. 6 - Teutonija

LCHF NUTELA

SASTOJCI:
100 g oguljenih lješnjaka
70 g gorkog kakaa, za kolače
1-2 dl slatkog vrhnja, ne tučenog
100 g maslaca, otopljenog
stevije po ukusu
mlijeka po potrebi da se dobije odgovarajuća konzistancija.

POSTUPAK:
Lješnjake dobro usitniti u multipraktiku, što sitnije to bolje, dodati kakao prah pa sve ostale sastojke po redu, cijelo vrijeme miksati.
Na kraju dolijevati mlijeka da bude konzistancije nutele. Može biti i malo rjeđe jer se u frižideru dodatno stisne.
Za kraj samo uživacija.

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 11 vel 2014, 14:07

prijava br. 7 - teutonija

LCHF KRUŠČIĆI

SASTOJCI:
4 jaja
300 ml vrhnja, masnog, ja sam stavila Vindijino s narančastim pokopcem.
2 žlice psylium praška (ima u Bio-Bio)
prašak za pecivo
malo soli
LCHF brašno :
Sitno, u multipraktiku npr., samljeti bademe, kokosovo brašno odnosno pahuljice koje se kupe pod kokosovo brašno(za kolače), zatim lanene i sezamove sjemenke i zobene posije.
Količine mogu varirati, ja sam stavila cc 200 g badema, 200 g posija i po 50 g sjemenki i kokosovog brašna.

POSTUPAK:
U brašno dodati psylium, sol i pp pa uz stalno miješanje dodati jedno po jedno jaje i vrhnje. Količina vrhnja i jaja se dodaje tak da smjesa bude gusta i da se žlicom može grabiti i slagati na hrpice, Ko kad se peku keksi.(Po potrebi smanjiti ili povećavati količinu krutih i tekućih sastojaka).
Veće hrpice (veličine manjeg peciva) slagati na protvan na papir za pečenje i peći na 200 stupnjeva dok lagano ne posmeđe.

slika

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 13 vel 2014, 12:25

prijava br. 8 - Lena

Cheesecake s cimetom i mrvicama

za mrvice:
120g bademovog brašna
1 žličica cimeta
50g maslaca
100g šećera u adekvatnoj zamjeni zaslađivača

Narezati omekšali maslac i pomješati s bademovim brašnom, zaslađivačem i cimetom dok ne dobijemo mrvičastu smjesu.

U polovinu mrvičaste smjese dodati slijedeće sastojke i umutiti mikserom dok se ne spoje.
1/2 žličice praška za pecivo
1/4 žličice sode bikarbone
1 dl vrhnja
1 jaje
1 žličica ekstrakta vanilije

Tu smjesu izliti u okrugli i namašćeni kalup promjera 21cm i peći na 170 stupnjeva petnaestak minuta, odnosno dok se ta tekuća smjesa malo ne stisne.

Fila:
500g krem sira
2 jaja
150 g šećera zamijeniti adekvatnom količinom zaslađivača

Izmiksati sastojke u glatku smjesu i staviti na tijesto te malo poravnati. Na vrh izmrviti preostalu polovicu posipa. Peći još 30-35 min.

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 13 vel 2014, 13:59

prijava br. 9 - Jednomćupostaimama

BEETHOVEN TORTA

Pošto ova torta jako liči na meni voljenu Schwarzwald tortu odabrala sam je da bude moja prva LCHF slastica. Recept sam preuzela ovdje

Moram reći da mi je biskvit okusom malo ličio na kajganu, pa bih mu slijedeći put dodala mljevenih oraha.

Uglavnom je lijepo primljena od ukućana:)))

Biskvit:
6 jaja
10 dag čokolade
prašak za pecivo


Bjelanjke umutiti u čvrst snijeg, dodati umućene žumanjke i rastopljenu ohlađenu čokoladu. Ispeći tijesto, pečeno poškropiti sa sokom od višanja i rasporediti po njemu 1/2 kg višanja.
Na to staviti ganache kremu od:

30 dag čokolade
5 dl slatkog vrhnja (vindija z bregov)

3 dl slatkog vrhnja i čokoladu zajedno staviti na vatru i mješati dok se ne sljube, paziti da ne provriju. Kad se ohladi izmiksati i dodati preostala 2 dl tučenog slatkog vrhnja. Kremu staviti na višnje i ukrasiti sa dodatnih 2-3 dcl tučenog slatkog vrhnja.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 13 vel 2014, 14:08

prijava br. 10 - Potica

Složenac od poriluka

Za dvije osobe (radila sam u vatrostalnoj posudi veličine 25x10 cm)

½ kg poriluka
400 g mljevenog mesa
½ manjeg luka
4 jaja
2 mrkve
1 kiselo vrhnje (200 g)
Par šnita sira
Sol, papar, masnoća

Poriluk oprati, narezati na komade duge oko 15 cm i prepoloviti ih po dužini, i staviti kuhati u slanu vodu. Kuhani poriluk staviti na cjedilo i pustiti da se dobro iscijedi.
Mljeveno meso dinstati na luku, pustiti da tekućina potpuno ishlapi.
Skuhati mrkve i dva jaja.
Dva jaja dobro ulupati i u to dodati kiselo vrhnje, sjediniti i posoliti.

Posudu u kojoj će te pripremati dobro zamastiti i slagati red poriluka (kuhani poriluk se podijelio u listove pa njih slažite tako da ne bude predebeli sloj) na to staviti žlicu smjese od vrhnja i razmazati, na to stavite dio mesa i opet malo vrhnja (na svaki novi red ide malo vrhnja), pa kuhana jaja narezana na tanke šnite, poriluk, meso, mrkvu uzdužno narezanu na tanke šnite i tako dok sve ne potrošite na vrh složiti poriluk i zaliti sa vrhnjem. Staviti peći na 180 stupnjeva oko 30 min. Kad je pečeno na vrh staviti sir i vratiti u ugašenu ali još vruću pećnicu da se sir rastopi.

Ostaviti da se malo prohladi, izliti ako ima viša tekućine na dnu i poslužiti.

Fino je toplo ali i hladno pa je praktično za ponijeti na posao.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 15 vel 2014, 20:59

prijava br. 11 - Teutonija

ZDRAVI KEKSI

SASTOJCI:
LCHF brašno: znači mljevena mješavina sjemenki, (bademi, lješnjaci, kokosovo brašno, suncokretove sjemene, lan, sezam...) i zobenih posija u raznim omjerima, tko kako voli.
Npr. 200 g badema, 150-200 g posija, pa po 50 g ostalih sjemenki. Sve samljeti u fini prah.
Dodati:
2 žlice psylium praha
2 velike žlice kakaa za kolače
1 prašak za pecivo
stevije po želji
2 jaja i malo mlijeka ili slatkog vrhnja da se sve poveže. Smjesa mora biti čvrsta, ne tekuća.
Ja sam začinila i s malo kardamoma u prahu.
Vlažnim rukama uzimati smjesu, spljoštiti i slagati na papir za pečenje.
Peći na 180 stupnjeva 10-ak min.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 17 vel 2014, 14:06

prijava br. 12 - mrava

Janjetina s mladim stabljikama brokule
Za 4 osobe:

POTREBNO:
1,5 kg janjetine (prednja četvrtina)
sol
grančica ružmarina
mlade stabljike brokule

PRIPREMA:
Janjetinu nasolite. Na nekoliko mjesta zarežite meso i ugurajte malo ružmarina. Stavite u duboku metalnu posudu i poklopite (metalna peka). Neka tako stoji cijelu noć.
Prije pečenja prelijte dno s malo vode, neka prekrije dno.
Janjetinu pecite na 200°C 2h, poklopac treba stalno biti na posudi. Ponekad provjerite meso, podlijevajući ga masnoćom koju pusti meso. Ovako će janjetina biti vrlo mekana i sočna, a reže se kao maslac.
Mlade stabljike brokule stavite kuhati nad parom. One su pune vitamina pa ih nemojte dugo držati na pari.
Poslužite pečenu janjetinu uz mlade brokule. Dobar tek!

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 17 vel 2014, 14:06

prijava br. 13 - Neve

Tjestenina od jaja s umakom od piletine i vrhnja

Tjestenina od jaja
Sastojci:
3 jaja
100 g sira za mazanje
žlica psylium prah
žlica mješavine bademi, orasi...
Priprema:
Umutiti jaja, dodati sir, žlicu psylium praha i žlicu mješavine orašastih plodova.
Staviti papir za pečenje na pleh i razliti i razmazati smjesu.
Staviti peći u pećnicu na 200°C otprilike 10 min.
Kad je pečeno i ohlađeno smotati u rolu i rezati na tanke trakice.
Više smjese i duže pečenje i tjestenina će biti tamnija.

Umak od piletine:
Ispeći piletinu, nasjeckati na komadiće, dodati vrhnje (ja volim masnije kiselo vrhnje).

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 17 vel 2014, 14:32

prijava br. 14 - Lena

Čokokeksi s bademima

120g maslaca
200 g šećera zamijeniti sa zaslađivačem
1 jaje
1 žličica ekstrakta vanilije
90g bademovog brašna
75g mljevenog kokosa
1/2 žličice praška za pecivo
90g čokoladnih kapljica (ili nasjeckane čokolade)
30g nasjeckanih badema

Zagrijati pećnicu na 175 stupnjeva.
Staviti papir za pečenje na pleh. Izmiksati maslac sa zaslađivačem. Dodati jaje i ekstrakt vanilije. Pomiješati bademovo i kokosovo brašno s praškom za pecivo i umiješati u smjesu s jajetom. Vaditi kuglice i slagati ih na pleh. Svaku lagano rukon spljoštiti. Peći 10-12 min, odnosno dok se dno keksića ne zarumeni. Ohladiti 2 min na plehu i preseliti na rešetku da se ohladi do kraja.

slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 17 vel 2014, 18:39

prijava br. 15 - Dabilly

Oksimoron salata

Zašto taj naziv? zato što je sva takva, u kontrastima - toplo-hladna, kuhano-sirova, narančasto-zelena....a i dobro zvuči :mrgreen
Prolazi kao brzi i lagani ručak preko tjedna.

Za dvije osobe potrebno je: 500 grama brokule, jedna manja konzerva tunjevine u vodi, dvije-tri mrkve, šaka sjemenki suncokreta i sezama, sol, papar i maslinovo ulje po ukusu. Gotova je onolikom brzinom koja vam treba za kuhanje brokule.

Brokulu treba skuhati u posoljenoj vodi onako kako volite - al dente ili malo jače. Dok se brokula kuha, naribajte sirovu mrkvu, otvorite konzervu tunjevine, promiješajte i začinite paprom. Ocijedite brokulu, stavite u zdjelu, gore pospite tostiranim sjemenkama suncokreta i sezama i polijte maslinovim uljem. Jesti odmah. Pozdravljaju se i ostali začini prema vašem ukusu :)

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 17 vel 2014, 20:56

prijava br. 16 - Lena

Četverominutno pecivo

Toliko, naime, minuta je potrebno za pripremu. :)

za jedno pecivo potrebno je:
2 žlice bademovog brašna ili 1 žlica kokosovog brašna
2 žlice mljevenog zlatnog lana
1/2 žličice praška za pecivo
prstohvat soli
1 jaje

Vilicom izmutiti jaje. Prašak za pecivo pomiješati s brašnom i lanom i dodati jajetu. Posoliti i uliti u namašćen ramekin (šalica šireg dna će također poslužiti u nedostatku ramekina) i staviti u mikrovalnu na 2 min (toliko je potrebno za 800W. Ukoliko vam je mikrovalna drugačija, vrijeme pečenja podesiti sukladno tome).


slika
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 22 vel 2014, 17:14

prijava br. 17 - Mirči

Čokoladni puding sa chia sjemenkama

slika

4 žlice chia sjemenki
250ml mlijeka
2 žlice gorkog kakaa
1 mala žličica cimeta
prstohvat soli
zaslađivač po ukusu

Sve sastojke staviti u posudu i pomiješati. Poklopiti i ostaviti u hladnjaku preko noći.
Preliti u posudu od blendera i blendati dok ne postane glatko. Vratiti u hladnjak još barem pola sata i poslužiti.
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 22 vel 2014, 17:15

prijava br. 18 - AA

Toplo-hladna salata

300g fileta oslica
100g salate (zelena, rikola, iceberg….)
1 jaje(optional)
sitno mljeveno bademovo brasno
listici badema
maslinovo ulje
Aceto balsamiko
sol
papar
avocado
razne sjemenke

Ociscene filete posoliti i popapriti, premazati umucenim jajetom ili maslinovim uljem i sa jedne strane uvaljati u bademovo brasno. Preko toga posuti listicima badema
Tako pripremljen filet staviti da se przi na ulju sa strane koja nije uvaljana u brasno 4-5 minuta pa staviti u pecnicu 20-tak minuta da se ispece do kraja i da dobije lijepu boju
Salatu oprati i rasporediti na tanjur. Kad je riba pecena izvaditi iz pecnice, salatu zaciniti, posuti sjemenkama koje su preprzene na tavi bez ulja, dodati avocado (ja sam stavila i 10-tak susenih brusnica zbog boje) na vrh staviti ribu i posluziti

slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 22 vel 2014, 17:16

prijava br. 19 - Teutonija

ZAPEČENA PILEĆA PRSA

SASTOJCI: za 6 osoba
2 paketa pilećih prsa bez kosti cc 800 g
4 dl kiselog vrhnja
vrećica parmezana
pršut oko 10 dkg
1 paketić mozzarele
10 dkg naribanog tvrdog sira, gauda, podravec, trapist ili sl.
sol, papar
malo maslaca
Po želji malo senfa ili hrena

POSTUPAK:
Pileća prsa posoliti i popapriti i ako volite premazanti hrenom ili senfom ( tko ne voli taj dio može izbaciti) i složiti na maslacem namazan protvan u jedan sloj. Preko njih redati pršut pa mozzarelu narezanu na tanke listiće, pa naribani sir. Kiselo vrhnje zagrijati i u njemu otopiti parmezan pa time preliti meso. Peći u zagrijanoj pećnici na 170 stupnjeva (vrući zrak) dok se na vrhnju ne ulovi lagana korica i meso ne bude pečeno, 40-45 min.
Poslužiti uz povrće npr. salatu od mahuna.


slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 22 vel 2014, 17:17

prijava br. 20 - Teutonija

FINO PECIVO

SASTOJCI:
2 jaja
150 g mljevenih indijskih orašćića
2 dl kiselog vrhnja
1.5 žlica psyllium praška
malo soli
prašak za pecivo
100 g ribanog sira ( nisam imala pa sam stavila par žlica zobenih posija da dobijem na gustoći)

POSTUPAK:
Istući jaja pa dodati mljevene oraščiće, vrhnje i sve ostale sastojke uz stalno miješanje. Pustiti smjesu da se malo odmori pa slagati na protvan obložen papirom za pečenje u male hrpice. Kao na slici.
Pecivo je jako ukusno za izradu sendviča, samo s maslacem ili uz neku laganu salatu.

slika
slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 22 vel 2014, 17:18

prijava br. 21 - Teutonija

Pašticada

SASTOJCI:
1.5 kg junećeg buta u komadu
2-3 žlice svinjske masti
panceta
5-6 mrkvica, većih
češnjak
1 velika glava celera
3 korjena peršina
3 glave luka
prošek ili crno vino, ja sam koristila prošek, 2 dl
paradajz- šalša cc 2 dl
začini- klinčić, muškatni oraščić, lovorov list, majčina dušica, sol, papar

POSTUPAK:
Junetinu našpikati pancetom, češnjakom i mrkvom te pokojim klinčićem. Staviti ju u dublju posudu te preliti pacom (vinski ocat, malo vode, sol) u to dodati i svo povrće, narezano. Ostaviti da odstoji barem 36 sati.
Meso i povrće ocijediti i dobro obrisati. Meso sa svih strana popeći na svinjskoj masti, na naglo da se zatvore pore, meso maknuti pa popeći povrće dok ne omekne. Sad dodati meso, šalšu, deci tekućine iz paca te podliti prošekom i vodom, meso mora biti pokriveno. Kuhati dugo, barem 3 sata u polupokrivenoj posudi na laganoj vatri uz povremeno okretanje mesa. Po potrebi podliti vodom ili junećim temeljcem tko ima. Ja sam podlijevala vodom.
Nakon toga meso izvaditi, narezati na tanke kriške, a ostatak pomoću štapnog mikera pretvoriti u umak. Dodati začine, vratiti meso i još kuhati dok meso nije posve mekano. Meni je meso bilo mekano pa sam samo pustila da sve skupa zakipi. Pustiti da sve skupa odmori barem pola sata.
Poslužiti se može samo sa kuhanom povrćem, npr cvjetačom ili uz njoke od zobenih posija.

slika
slika
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Lena » 22 vel 2014, 17:32

prijava br. 22 - Lena

Limun keksi s lavandom

slika

110g bademovog brašna
prstohvat soli
¼ žličice sode bikarbone
2 žličice sušene lavande istučene u mužaru
60g maslaca rastopiti
3 žlice meda zamijeniti zaslađivačem
1 žlica limunove korice

Pomiješati suhe sastojke u zdjeli
Pomiješati mokre sastojke u manjoj zdjeli
Spojiti suhe i mokre sastojke
Oblikovati kuglice, lagano ih spoljoštiti i slagati ih na lim s papirom za pečenje
Peći na 170 stupnjeva 10min.
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 24 vel 2014, 22:55

prijava br. 23 - teutonija

LCHF PALAČINKICE

SASTOJCI: za 1-2 osobe
2 jaja
1 dl slatkog vrhnja
1.5 dl fino mljevenih badema (može se dodati i kokosovog brašna )
1 žličica psylium praška
malo soli
žličica praška za pecivo
malo stavije
malo vanilije

Jaja pjenasto umutiti pa dodati sve ostale sastojke, dobro sve promješati, pustiti da malo odstoji i peći male palačinkice.
Žlicom stavljati na vruću namašćenu tavu (maslac ili kokosovo ulje, ja sam koristila ulje jer mi maslac brzo izgori) 4-5 palačinkica odjednom, 1 velika žlica nadjeva- jedna palačinkica, peći cc pola minute sa svake strane, dok ne bude lagano smećkasto.
Poslužiti uz pekmez sa stevijom, tučeno slatko vrhnje, voćni žele, LCHF nutelu, po želji.
Ja sam još lani radila pekmez od jagoda sa stevijom pa sam njega i stavila uz palačinkice (slika je malo čudna doduše, pekmez je crven :kino )

slika

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 24 vel 2014, 22:59

prijava br. 24 - kranjica

ČOKOLADNI MUFFINI


slika

2 jaja
115 g otopljenog maslaca
4 žlice kiselog vrhnja
50 g mljevenih badema
75g kokosa
30 g kakaa
2 žličice praška za pecivo
1 žličica arome vanilije
zaslađivač po ukusu
100 g nasjeckane čokolade



Kalup za muffine obložiti papirnatim košaricama. Pećnicu zagrijati na 180 C.

U jednoj posudi pomiješati sve suhe sastojke 8 bademe, kokos, kakao prašak za pecivo, zaslađivač i komadiće čokolade) a u drugoj sve mokre (jaja, rastopljeni maslac, kiselo vrhnje i aromu vanilije. U suhe sastojke dodati more i izmiješati. Rasporediti u pripremljeni kalup za muffine. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici 25 minuta.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 24 vel 2014, 23:02

prijava br 25 - teutonija


PILETINA S KISELIM KUPUSOM

Preuzeto iz Prve Hrvatske LCHF kuharice

Komade pileta (ja sam koristila karabatke cc kilu) začinite solju, paprom, timijanom i crvenom paprikom i stavite peći u pleh koji ste premazali svinjskom masti. Ja sam pekla na 180 na vrući zrak.
Kiseli kupus prodinstajte na malo masti, dodajte sol, papar crvenu papriku, koncentrat rajčice i malo špeka narezanog na kockice. Dolijevajte po potrebi vruće vode i pustite da "krčka".
Kad je piletina na pola pečena, nakon cc pola sata, izvadite ju iz pećnice, maknite na stranu, na pleh dodajte dinstani kupus, preko njega posložite piletinu i ispecite do kraja.

slika

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 24 vel 2014, 23:07

prijava br 26 - teutonija

ZAPEČENA BROKULA

Brokulu skuhati al dente, na pari, protvan premazati maslacem i posložiti brokulu, premazati punomasnim vrhnjem i zapeći. Poslužiti uz pileća prsa na naglo i neku salatu.

slika

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 24 vel 2014, 23:12

prijava br. 27 - teutonija

Musaka s patlidžanima

slika

SASTOJCI:

3 velika patliđana
70 dkg miješanog mljevenog mesa
2 velika luka
ribani sir, oko 20dkg
začini
2 žlice konc. rajčice
vrhnje, 2 dl

Patliđane oguliti i uzdužno narezati na tanke ploške, posoliti i pustiti stajati da puste gorčinu.
U međuvremenu na luku dinstati miješano mljeveno meso, posoliti, popapriti, dodati crvene slatke paprike i konc. rajčice. Kad je meso gotovo dodati malo origana i bosiljka.
Vatrostalnu ili keramičku zdjelu premazati maslacem, pa slagati redove: ocijeđeni patliđani, meso, ribani sir.
Kad smo potrošili sve sastojke preliti kiselim vrhnjem i zapeći, na 180 stupnjeva oko sat vremena.
(Patliđani se mogu i prije popeći na tavi pa se onda smanjuje vrijeme pečenje u pećnici.)


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 24 vel 2014, 23:14

prijava br. 28 - teutonija

BOBANOVA TORTA U LCHF VERZIJI

Za kalup promjera 26 cm

SASTOJCI:
6 bjelanjaka
6 žutanjaka
stevija, po ukusu
12 dkg čokolade sa stevijom (Ima Dorina)
5 dkg kakaa
pola praška za pecivo
400 g miješanog šumskog voća (ja sam kupila smrznuto pa odmrzla i ocijedila)
1/2 l slatkog vrhnja za šlag

POSTUPAK:
Pećnicu zagrijati na 170 stupnjeva.
Bjelanjke sa stevijom i prstohvatom soli istući u čvrsti snijeg. Posebno miksati žutanjke sa pp. Čokoladu otopiti na pari ili u mikrovalnoj i umiješati u žutanjke, dodati kakao, sve dobro izmješati i špatulom polako umiješati snijeg od bjelanjaka.
Kalup obložiti papirom za pečenje, sipati tijesto i peći na 170 stupnjeva 35-40 min.
Biskvit će se jako dići, a kako se hladi pasti i formirati udubljenje u sredini.
Na ohlađeni biskvit posložiti šumsko voće i po njemu tučeno slatko vrhnje sa malo stevije.


slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: K. ISTRAŽIVAČI - LCHF prehrana

PostPostao/la Solea » 24 vel 2014, 23:16

prijava br. 29 - teutonija

LCHF PEKMEZ

Ovaj puta sam radila dvije vrste, sebi za gušt.

Od naranči i šumskog voća, postupak je isti.

Naranče oguliti, samo koru, a šumsko voće odmrznuti ako nemate svježe i dobro usitniti štapnim mikserom.
Radim u pekaču za kruh pa radim od kile voća.
U smjesu dodati stevije ( ja koristim od Kala u prahu), osobno ne volim da je preslatko, no svatko neka doda stevije po svome ukusu.
U to izribam dvije male jabučice zbog pektina i kuham. Vruće izlijem u vruće staklenke, poklopim i okrenem na 10-ak min. da se stvori vakum. Držim u frižideru.
Varijanta s narančama mi je otkriće jer je tako predivno kiselkasto-gorkasto-slatkasta.

slika
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Sljedeća

Natrag na Recepti - arhiva

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron