Sada je: 24 lip 2026, 14:56.

beba i naočale

Sve o zdravlju, bolestima i preventivi.

beba i naočale

PostPostao/la danijela81 » 23 vel 2010, 18:21

V. je dobio naočale za slučaj da neće moći nositi leće. dr. je rekao kako često djeca lakše prihvate naočale nego leće, iako su za njegov slučaj leće puno bolja opcije (jer mu je izvađena očna leća).
dioptrija je +12, prvo su me zbunili sa vrstama stakla, uzela sam nekakvu plastiku sa zaštitom od grebanja. ponudili su nekakva tanja stakla, ali vrtoglavo skupa, 2600kn. ako ćemo ostati na naočalama razmišljam da ih uzmem. nemam baš love, i ne kužim se u to, pa ne bi htjela toliko platiti ako to i nije tako potrebno. ima netko tko zna o čemu se radi, kakva su to stakla, netko s iskustvom da zna jel se isplati to uzimati za malo dijete (15 mjeseci)? strah me da ću ih platiti tako skupo, a on ih brzo slomiti. onda neću imati ni za ova obična koja su nas izašla oko 600kn.

druga stvar koja me zanima i brine još više, je ta što mi se čini da Vjeran neće prihvatiti naočale. kada smo ih isprobavali urlao je i otimao se svom silom. počeo je plakati čim je ugledao optičarku u bijeloj kuti, pa mi se činilo da je više zbog toga (uvijek tako reagira na ljude u bijelom), ali kad smo došli doma, plakao je i na moje naočale.
kako su vaša djeca prihvatila naočale? na koji način da mu ih približim?
htjeli smo uzeti okvire s oprugicama oko ušiju, ali nismo našli nijedan takav za njega. izbor nam se sveo na neke plastične okvire, onu plastikicu oko uha su savili, ali svejedno mi se čini da će mu ispadati. da mu stavim tanku gumicu na njih, pa oko glave? bojim se da će ga to čupati i žuljati, i da neće htjeti nositi?
kako da znam da su mu naočale udobne? meni jako smeta ako me žuljaju na nosu, ne znam jel to mogu nekako primjetiti sama kod njega, kad mi još ne može reći?

baš su mi te naočale o kojima nisam ni razmišljala kao o potencijalnom problemu postale problem. jel previše brinem? :mrgreen
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 24 vel 2010, 02:25

Ne brines previse i ja sam brinula kad smo kretali sa naocarima (+3, +2,75), S. je imao 2,5 godine.

Mi imamo plasticna stakla, ona su laksa od klasicnih i teza od polikarbonata koji su ti verovatno nudili. Polikarbonati su nesalomljivi i ja ih mislim uzeti za S. u sledecem prolazu, jer je on zvrk svih zvrkova i lomio je naocare nebrojeno puta. Isto imamo sloj protiv grebanja na plasticnim i uglavnom je efikasan.

Plasticni okviri ti nisu dobra opcija ako preko nosa idu kao mostic koji seda na nos, bolje su one kao stopice od silikona (obicno su u komibnaciji sa metalnim okvirima i metalni okviri su laksi). Nemoj uzeti ni mostic od silikona koji povezuje te stopice, jer se i on bolno urezuje u nos. Izgleda ovako:

slika

Najbolji su okviri za njih od flex titanijuma (i skuplji), jer kad padnu (imamo jedne takve), one se samo ulegnu i isprave i nema povrede, a od ovih metalnih redovno zaradi modricu na slepoocnici ili ispod oka. Ne moraju biti cele od tog flex titanijuma, vec samo poveznica iznad nosa (kao tanka zica) i onda se sklope u V pri padu i vrate.

Mi smo na obicnom metalnom okviru imali gumene nastavke u obliku slova C koji su isli iza usiju (ovde ih zovu sportski nastavci) i tako mu definitivno nisu spadale i to su nam ovde namontirali u optici (skinu klasicne nastavke od one tvrde plastike, skrate metalni deo i na njega uglave te gumene nastavke). Izgledaju ovako:

slika

Najbolje su nam bile slicne ovima (na ove stopice sam mislila):

slika

Sa ovih sajtova nisam nista kupovala, samo sam nasla slike za ilustraciju.

Ja sam trazila i skroz gumene okvire (ne plasticne, nego bas gumene), ali ih nisam nasla.

Za navikavanje, morate ici polako. Cim shvati da sa njima bolje vidi (S. je trebalo nekih 2-3 nedelje, prestace da ih skida).

Sretno. :mah
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 24 vel 2010, 02:57

Na engleskom su nastavci u obliku slova C "cable temples", a na nemackom "Sportbuegel".

U naocarima od titanijuma ima i nikla, sto moze izazvati alergiju.

Detaljno sam istrazivala, ali dosla do zakljucka kao i ti, da opticare uglavnom nije briga za udobnost nosenja naocara kod dece, ali nositi ih moramo pa nam ostaje istrazivanje i kopanje po netu.

Kupila sam S. gumeni nastavak za potiljak (kao traku), ali ga je smetao.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 24 vel 2010, 12:11

Ovde sam nasla neke slike dece sa velikom dioptrijom i metalnim okvirima (nisam detaljnije citala sajt), znaci moze se (jer nisam bila sigurna da li mogu namontirati +12 na metalni okvir).

http://littlefoureyes.com/2009/12/15/pictures-of-kids-in-glasses-with-a-strong-prescription/

Ima i slika upasovanog stakla od mislim +9 (u drugom redu odozgo).
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 24 vel 2010, 12:15

Jos nesto u tom periodu brzo rastu i moracete ih cesto nositi kod opticara da ih ponovo upasuju oko usiju (ako primetis da mu vuku usnu skoljku ka napred ili se urezuju na nosu, vreme je za ponovno stelovanje, jer su postale prekratke).

Sretno. :mah
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la danijela81 » 24 vel 2010, 12:26

hvala ti puno!!! :kiss
stvarno korisni savjeti.
čini mi se da nismo baš najbolje odabrali, al ok, nismo uzeli nešto skupo, pa ako bude trebalo, lako naručimo druge.
ipak se nadam da će prihvatiti leće i da mu naočale neće toliko trebati
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 24 vel 2010, 14:01

Kakve su da su, vazno je da s njima bolje vidi, a ako prihvati lece super. Plasticna stakla su skroz ok i ne lome se tako lako (iz naseg iskustva pre je postradao okvir nego staklo).

Pametnice su oni iako mali, shvate iz x-tog prolaza da im pomazu da bolje vide.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la zeezee » 24 vel 2010, 14:05

ne znam ti puno o tome. imamo prijatelje čija mala je s mjesec dana bila na operaciji mrene u slo, kasnije, kad ej malo porasla ,lako su je navikli na sunčane naočale koje obavezno mora nositi. ima gumicu koja joj ide oko glave i ne buni se. imala je oko godinu i pol kad sam je zadnji put vidjela da ih nosi, nije protestirala
M 22.04.2008. slika
Avatar
zeezee
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1813
Pridružen/a: 27 kol 2007, 17:50

Re: beba i naočale

PostPostao/la danijela81 » 06 ožu 2010, 14:40

uh, naočale su već 3 dana doma, i još nijednom mu nisam čak ni uspjela staviti na glavu. :(
brani se svim silama, skida i plače.
sve smo pokušali, barem da malo pogleda kroz njih, ne ide nikako.
ne znam kako bi ga naučila na njih :conf
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 06 ožu 2010, 23:56

Daj mu ih u ruke i neka ih dobro istrazi (naravno pazi da ih ne polomi), lakse ce ih prihvatiti kad mu je poznat predmet. Uzmi i ti naocare za sunce npr. Igrajte se igre ti stavis naocare, on stavi tebi, on stavi sebi, ko je to i sl.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la eli » 07 ožu 2010, 00:00

v. preslabo vidi da bi igra pomogla.
radi se o zdravlju i tu treba mama biti upornija, taman plakao po pola dana prvih tjedana.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: beba i naočale

PostPostao/la danijela81 » 07 ožu 2010, 00:22

Stefanova_mama je napisao/la:Daj mu ih u ruke i neka ih dobro istrazi (naravno pazi da ih ne polomi), lakse ce ih prihvatiti kad mu je poznat predmet. Uzmi i ti naocare za sunce npr. Igrajte se igre ti stavis naocare, on stavi tebi, on stavi sebi, ko je to i sl.

ovo radimo non-stop.
i ja i moji imamo naočale, počeli smo ih zbog njega stalno nositi. on ih proučava, pipa, čak se i divi jer se ponašamo kao da je to nešto lijepo.
svoje naočalice je već dobro proučio ručicama, također im se divi, zna da su to samo njegove, i sve je super dok ih ne približimo glavi. onda počinje scena.
uspjela sam mu jednom staviti silom, Mmama mu je držala ruke, htjela sam vidjeti jel mu "leže" dobro, jel treba malo zategnuti ono oko uha. čitavo vrijeme uopće nije htio otvoriti oči i pogledati kroz njih, mamili smo ga na više načina, čak i mačku koju obožava gledati pustili u kuću a to inače ne radimo. ništa nije upalilo. čini mi se da to doživljava kao još jedan zahvat na očima i da se zbilja boji, jer je cijelo vrijeme drhti uz plač.
ne bi htjela da mu i to sad bude traumatično, a ne znam više kako da mu ih približim.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 08 ožu 2010, 11:00

Ne znam da li je luda ideja, ako ne spava cvrsto ili je strasljiv pri spavanju mozda nije ni izvodljivo, a da mu ih stavis dok spava i kad otvori okice pogledace kroz njih (pa nek ih i odmah skine), pa tako par dana?

Sigurna sam da cete naci nacin, samo treba vremena.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la danijela81 » 08 ožu 2010, 15:03

probala sam i to, probudi se i skida ih, ili ih čupa dolje u snu. toliko vuče da su mu uške pozadi već crvene.
za sada nisam pronašla neki način, hvala na trudu i savjetima, baš takve ideje mi trebaju, možda nekome padne na pamet nešto što meni još nije.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 08 ožu 2010, 15:24

danijela81 je napisao/la:toliko vuče da su mu uške pozadi već crvene.


Lutka mala, bas mi je zao. Saljem dobre vibrice da se samo od sebe slozi i resi. :mah
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la Hel_Lanna » 08 ožu 2010, 19:49

Mozda da pokusas na onoo sto se kaze "djecije" pa da mu stavis...
Da pokusas sa nekim likovim iz crtanih filmova,kaoo imaju i oni naocale ili nesto slicno..
Inace imam strah od naocala kod male djece,zbog padova i slicno
Lanna 2007-Mamina princeza
Deen 2010-Tatin nestasko
Avatar
Hel_Lanna
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 40
Pridružen/a: 24 kol 2009, 14:45
Lokacija: Oslo

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 22 ožu 2010, 15:16

Danijela kako napredujete?
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la danijela81 » 22 ožu 2010, 16:19

s naočalama nikako.
srećom, počeo je nositi leće. komplicirano ih je staviti u oko, još kompliciranije izvaditi, jer se otima, dvoje ga drži, a ja vadim ili stavljam. stalno trlja okice, pa mu bježe sa strane ili ispadaju, pa moram vrattiti na mjesto... ali barem ih većinu vremena nosi, tako da sam zadovoljna.
razlika se već primjećuje. bolje i jasnije gleda, igračke više ne primiče jako blizu očiju, primjećuje stvari koje su udaljenije (počeo je pokazivati rukom što nije nikada radio do sada). nistagmus se smanjio, primjeti se još samo malo dok mu bez leća okice još uvijek jako kolutaju. lijevo oko manje bježi, prije mu je jako bježalo prema nosu. primjetim i milujun sitnica u ponašanju, koje drugi ne primjećuju i još uvijek me gledaju kao luđakinju, misle da je jednostavnije s naočalama i da bespotrebno mučim dijete. ali leće su ipak bolji izbor, ne možemo čekati da prihvati naočale, vid se mora razvijati.
srećom pa sam naišla na ljude s iskustvom koji su dali zbilja dobre savjete u vezi leća. inače ih još ne bi nosio, jer velika većina doktora, uključujući i njegovog, nije uopće čula za leće koje on nosi.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: beba i naočale

PostPostao/la Stefanova_mama » 22 ožu 2010, 18:56

Samo neka ide nabolje. :mah
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: beba i naočale

PostPostao/la danijela81 » 08 ruj 2010, 00:11

podižem malo jer dogodilo se čudo - nakon mjeseci i mjeseci pokušavanja, Vjeran je danas PRVI put odkad ima naočale, ali zbilja prvi put, stavio naočale na okice i pogledao po sobi nekoliko trenutaka. i to čak tri puta.
do danas nije nikada dozvolio da mu stavimo naočale, ma ni blizu. ne dozvoli ni sad nama, ali sam ih je stavio.
već mjesecima se igramo tako da on meni moje skida i stavlja, i uporno sam mu nudila, i danas ostala paf, i presretna.
naravno, te naočalice mu više ni ne odgovaraju, dioptrija je prevelika. ali bolje vidi s njima nego bez njih.
trenutno je i bez leća, opet, čekamo operaciju jer doc je rekla da će mu se dioptrija opet malo povećati, jer će se oko smanjiti kako se bude smanjio tlak.

a kroz sve to vrijeme malo sam istraživala, i pričala s njegovom doktoricom, kaže da je moguće nabaviti ove okvire
http://miraflex.info/catalog/basic/index2.htm
koji imaju pohvale jako puno zadovoljnih roditelja na yahoo grupi aphakic, grupa za roditelje djece s afakijom (djeca rođena s mrenom ili nekom drugom bolesti radi koje su im odstranjene očne leće). uspjeli su me uvjeriti da za malu djecu nema boljih naočala.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: beba i naočale

PostPostao/la silki » 08 ruj 2010, 08:22

danijela81 je napisao/la:podižem malo jer dogodilo se čudo - nakon mjeseci i mjeseci pokušavanja, Vjeran je danas PRVI put odkad ima naočale, ali zbilja prvi put, stavio naočale na okice i pogledao po sobi nekoliko trenutaka. i to čak tri puta.

samo da pametnici pošaljem jedan veliki :kiss
bravo, bravo vjerane :joy
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: beba i naočale

PostPostao/la Potica » 08 ruj 2010, 08:25

:joy :joy
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21836
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: beba i naočale

PostPostao/la Beppa Joseph » 08 ruj 2010, 08:26

:srca za velikog dečka

A one naočale su baš lijepe.
Kad sam ja bila mala nije bilo takvih :kima
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: beba i naočale

PostPostao/la Arkana10 » 08 ruj 2010, 22:25

silki je napisao/la:
danijela81 je napisao/la:podižem malo jer dogodilo se čudo - nakon mjeseci i mjeseci pokušavanja, Vjeran je danas PRVI put odkad ima naočale, ali zbilja prvi put, stavio naočale na okice i pogledao po sobi nekoliko trenutaka. i to čak tri puta.

samo da pametnici pošaljem jedan veliki :kiss
bravo, bravo vjerane :joy

bravo :joy
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: beba i naočale

PostPostao/la Jullishka » 09 ruj 2010, 09:22

danijela, to su prelepe vesti, bas se radujem zbog tebe i tvog pametnog momka :joy :kiss
a one naocale su super, jedna moja prijateljica ih ima za svoju devojcicu, sto kaze beppa, steta sto nije takve bilo kad smo mi bile klinke...
Vanja 18.10.2006
♪♫•*¨*•.¸¸♥ ¸¸.•*¨*•♫♪
mama, ti mi se jako svidjas, vidi kako si mekana i lepa i nemoj da mrsavis, ja volim kad si debela
Sofija 03.08.2011
Avatar
Jullishka
老师
 
Postovi: 5070
Pridružen/a: 09 ožu 2006, 11:20
Lokacija: Na zvezdama...uvek!

Re: beba i naočale

PostPostao/la TmamaKiN2 » 09 ruj 2010, 10:30

bravo za tvog pametnog djecaka :kiss :joy :joy

steta sto nije takve bilo kad smo mi bile klinke
:dada
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka


Natrag na Bubini sam!

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.